Jste zde

Priapismus - stav přetrvávající bolestivé erekce

Priapismus - stav přetrvávající bolestivé erekce

Pokračování článku "Bolest při sexu a po něm".

Priapismus je označení pro poměrně vzácný stav přetrvávající bolestivé erekce, obvykle bez předchozích erotických podnětů. Název je odvozen od antické legendy o Priapovi (Priapos (řecky Πρίαπος) je řecký bůh zemědělské plodnosti, syn Dionýsa a Afrodity).

Existuje i ženská obdoba přetrvávající bolestivé erekce, při které dochází k samovolné erekci klitorisu která neustupuje - nazývaná klitorismus.

Patofysiologie

Podle příčiny dělíme priapismus na:

  • primární priapismus (idiopatický) - příčina není známa
  • polékový priapismus
  • priapismus u hematologických onemocnění
  • poúrazový priapismus
  • neurologicky podmíněný priapismus
  • priapismus z místních poruch

Podle Patofysiologických mechanismů vedoucích ke vzniku priapismu rozlišujeme:

  • priapismus arteriální - (synonymum vysokoprůtokový, dynamický, neischemický) - příčinou je vysoký přítok krve do penisu
  • priapismus venookluzivní - (synonymum nízkoprůtokový, ischemický, statický) - příčinou je váznoucí odtok krve z penisu

 

Klinický obraz

Bolestivá erekce postihuje pouze corpora cavernosa, corpus spongiosum je v ochablém stavu, žalud penisu (glans penis) je tedy zcela měkký. Arteriální priapismus má méně výraznou erekci, penis je překrvený a spíše do červena zbarvený, může být teplejší, pomocná vyšetření prokáží dobré krevní zásobení a vysoký průtok krve. Venookluzivní priapismus se oproti tomu vyznačuje výraznější erekcí, bolestivost je větší, barva penisu je obvykle tmavší ze stagnující krve, pomocná vyšetření prokáží ischemii a minimální tok krve penisem.

Terapie a prognóza

Základem léčby je snaha o záchranu ischemické tkáně. První pomocí je chlazení ledovou tříští, následovaná punkcí topořivých těles a odsáváním krve, popř. s aplikací adrenalinu nebo metylénové modři. V případě selhání je na místě operační řešení.

Přetrvá-li venookluzivní priapismus déle než přibližně 24 hodin, vede k nevratnému poškození topořivých těles a k neschopnosti erekce. Arteriální priapismus má prognózu příznivější, protože při něm není výrazněji narušena výživa tkání.

 

Související články

Literatura

(AK)(Z)(L)