Jste zde

Sex na prvním rande z více pohledů

Sex na prvním rande z více pohledů

Hlavní téma: "Mládež a sexuální chování".
Volné pokračování článku "Sex na prvním rande?".

Pohled na to, zda je vhodné mít sex už na první schůzce (na prvním rande) se liší jak mezi "prostým lidem", tak také mezi odborníky. Pokud se na sex nahlíží jako na uspokojení sexuálních potřeb a zábavu, pak nejspíš převládne názor, že vyspat se s někým hned na prvním rande není problém... Pro jiné je to však otázka, která by je ani nenapadla.

Touha po sexu na prvním rande se předpokládá spíše u mužů. Tento předpoklad vychází z toho, že muži se považují za lovce, kteří netouží po ničem jiném než po sexu a očekávají ho mít kdykoli, kdekoli a s kýmkoli. Z toho pak vychází i předpoklad, že chtějí sex už na prvním rande. Možná, že více než o vztah usilují o sex na jednu noc. Jenže v dnešní době se nemálo mužů ocitá spíše v roli lovené zvěře než v roli lovce... a tak o sex na jednu noc může klidně usilovat i žena...

Neexistuje však žádný "správný"názor na to, na kterém rande je dobré nebo vhodné mít sex. Asi nejdůležitější je důvod, proč se lidé setkají a proč spolu "randí". Ne vždy je však cílem rande nezávazně poznat toho druhého tak, aby z toho vznikl dlouhodobý vztah. To, kdy dojde na první sex, není pro vzájemné poznávání až tak důležité. Důležité je, aby až na něj dojde, aby to pak vyhovovalo oběma partnerům a aby se ani jeden do sexu nenechal nutit.

Názorů na sex na prvním rande je mnoho

Právě proto, že názorů je mnoho, je rozumné se na tuto otázku podívat z pohledu různých lidí, protože na rande se setkávají různí lidé a jejich pohled na sex na prvním rande se může lišit až zásadně.

Znovu se vracím k tomu, že otázka sexu na prvním rande je pro některé lidi naprosto nepředstavitelná a ani by je nenapadlo, že by ji na prvním rande potencionální partner řešil. Jejich pohled na setkání za účelem seznámení je takový, že chtějí zjistit, co je ten druhý za člověka, jaké má zájmy, znalosti, koníčky, rozhled, chování, vystupování,... Prostě se o něm chtějí něco dovědět a vytvořit  si nějaký dojem a představu o tom druhém. Zároveň jsou připraveni představit se tomu druhému v co nejlepším světle aby získal ten nejlepší dojem... Že je to idealistická představa o prvním rande? Ale zdaleka není!!! Jen se v dnešní době týká stále menší a menší části populace.

Někteří jsou toho názoru, že není nejmenší důvod takovéto chování považovat za nevhodné a že už vůbec není nutné mít za ně výčitky. Prostě když to oba chtějí... tak ať to mají. Často se argumentuje i tím, že hned od počátku je potřeba mít jasno v tom, zda to v posteli bude fungovat nebo ne. V našich končinách se tomu říká "nekupovat zajíce v pytli.... Také to někteří vidí tak, že hned od počátku je potřeba mít jasno, zda další schůzka má vůbec smysl a zda to nebude jen "ztráta času".... Tak to jeden z možných pohledu dnešní konzumní společnosti. Prostě když už investuji čas a prostředky, chci z toho něco mít. Já nikomu tento názor nezatracuji, ale také ho nikomu neschvaluji...

Dalším pohledem na sex na prvním rande je pohled "psychologický". Sex na prvním rande má pro tyto lidi "pozitivní vliv na jejich sebevědomí". Považují ho za počin osvobozující, který pomáhá osvobodit se od komplexů a osobních předsudků týkajících se sexuality. Považují ho za správné rozhodnutí které vyřeší jejich případné dřívější pocity studu a zvýší jejich sexuální sebevědomí. Nebo to jsou jen "lovci skalpů"... Všimněte si však, že se jedná o výrazně egoistický pohled, který dopředu vychází z toho, že ten druhý to musí vidět stejně...

Pokud se na otázku sexu na prvním rande podíváme z pohledu lidí, kteří hledají partnera a ne sex na jednu noc, pak se dá prohlásit, že naprostá většina z nich ani neočekává, že by k něčemu podobnému mohlo dojít. Pokud by takováto nabídka padla, pak je velmi pravděpodobné, že bude odmítnuta a navíc že bude důvodem pro ukončení další šance na setkání.

Z nějakých intimnějších aktivit se dá očekávat políbení při loučení. Neznamená to však, že by to byl zároveň příslib něčeho intimnějšího při příští schůzce. Většina lidí dokonce takovéto zakončení rande očekává, samozřejmě v případě, že v průběhu rande nevznikly nějaké zásadní rozpory v názorech, sympatiích nebo chování. To je dost zásadní rozdíl oproti předpokladům těch lidí, kteří by si od prvního rande slibovali víc. Je to rozumné i z pohledu určité opatrnosti, které v dnešní době rozhodně není nikdy dost.

Sexuchtivých lidí, kteří si od prvního rande slibují sex rozhodně není mnoho. Jen malá část mužů a podobně velká skupina žen si první rande spojují s představou, že si užijí sex. Tato skupina nebude početnější než několik procent z těch, kteří se na rande vydávají. Většina lidí první rande s představou sexu ani nespojují. Ti, co myslí hned na prvním rande chtějí sex, spíše než potencionálního partnera pro život, hledají potencionálního partnera pro sex. Většinou stejní lidé hledají partnery na rande i v erotických seznamkách, které jejich šanci na sex zvyšují skoro až k jistotě. Neznamená to samozřejmě, že na takové erotické rande bude ochoten přijít každý, koho na erotické seznamce osloví. Pokud však někdo bude souhlasit, blíží se "naděje na sex" téměř jistotě. Rozhodně však nečekejte, že půjde o něco víc než o sex.

Podobně si nemyslím, že na setkání lidí, kteří hledají partnera pro vztah uspějete s intimnostmi v kategorii "Necking" (laskání na hrudi, mazlení pouze od pasu nahoru) nebo "Petting" (laskání ve spodních partiích těla). Slušný muž (i když by možná chtěl) by tohle, pokud si partnerky váží, nikdy nevyžadoval. U žen je to samozřejmě stejné... Jak už jsem uvedl, většina "normálních" lidí se na rande "spokojí" s tím, že rande bude ukončeno polibkem.

Pro ty, kteří se přiklání k myšlence, že na sexu na prvním rande není nic divného přikládám informaci, že s takovouto nabídkou mohou přijít i lidé, kteří se chtějí "pomstít" svému bývalému partnerovi za rozchod nebo se mstí na nevěru. Tato situace může nastat a může toho druhého docela zaskočit. Určitě však nebudou ani tušit (pokud se sexem budou souhlasit), že takováto "nabídka" nebo "vstřícnost" není motivována touhou po vztahu, ale touhou "pomstít se". To zrovna není ten nejlepší důvod pro navazování nového vztahu a také je jen malá pravděpodobnost že půjde o víc než jen o sex. Klidně by se takováto schůzka (rande) pak dala přirovnat formě Sexu na jednu nocnezávazného sexuálního vztahunáhodného příležitostného sexu, nebo k anonymnímu sexu.

To, že na schůzku přijde někdo, kdo se představí jako "Tomáš" nebo "Alena" ještě neznamená, že se jedná skutečně o člověka, který se tak jmenuje... Docela často se může jednat o lidi, kteří si vytvoří falešnou identitu a pod ní prostě "mají sex"... To, že se pak jedná o formu anonymního sexu můžete zjistit až poté, když se začnete shánět po tom s kým jste v dobré víře sex měli... Na takovouto formu rande je potřeba dávat pozor především při seznámení přes inzerát nebo přes internetové seznamky

Může se stát, že někdo, kdo nabídce sexu podlehne, bude později svého činu litovat. I kdyby to bylo "okamžité setkání", bude možná následná "kocovina ze selhání" natolik silná, že způsobí totální ztrátu důvěry a žádné další setkání už nebude. Přitom ten druhý to možná tak ani nemyslel, ale bál se, že nebude dost IN, když sex nenabídne...

Podobně jsou lidé, kteří k sexu na prvním rande souhlasí proto, že prostě už nechtějí být sami. Souhlasí se sexem proto, aby bylo i druhé rande... Nepovažuji to však za ten nejlepší důvod pro "hledání partnera na celý život".

Mít sex s potenciálním partnerem už na prvním rande značně snižuje šanci na vytvoření dlouhodobého vztahu. O tom jsem přesvědčen, ale čest výjimkám. Z pohledu nějaké budoucnosti vztahu je dobré si uvědomit, že sex je velmi intimní záležitostí a patří především k lidem, které pojí nějaké city. Asi jsem staromódní, ale připadá mi to jako "Nejdříve sex.. a pak teprve budeme hledat důvody pro další schůzku...". Když vynecháte to postupné oťukávání, vzájemné poznávání, budování vzájemné důvěry a těšení se na první společně strávenou noc, co vás čeká?

Těch důvodů a situací může být samozřejmě mnoho a daly by se vymýšlet a vymýšlet... Jsem přesvědčený, že každá takováto modelová situace už někdy nastala a ještě mnohokrát nastane. Raději už však nebudu uvádět další a další varianty schůzek, kdy se o sexu na prvním rande mluvilo a nakonec k němu možná i došlo. Jsou totiž podstatně důležitější otázky, na které je potřeba upozornit.


Problémem prvního rande může být to, že se začne pít nebo že přijdou na řadu drogy. Takováto situace není ničím výjimečným. Stačí si představit, že na rande půjdete na zábavu, diskotéku nebo někam do klubu, baru, ... Tyto způsoby "poznávání se" jsou v dnešní době velmi časté a oblíbené. Při takovýchto příležitostech je velmi snadné dostat se k alkoholu, k měkkým i tvrdším drogám. Požití alkoholu i drog odbourává obavy, otupí obezřetnost a nezřídka i "pud sebezáchovy". Za takovéto situace si není obtížné představit, že může dojít už na první schůzce na sex i mezi lidmi, kteří se vlastně vůbec neznají nebo se znají za jiných situací. Tuto formu seznámení dokonce volí část mladých lidí, kteří se takto jednoduše a bez větších nákladů dostanou k "dostupnému sexu". Ten druhý to ni nemusí pochopit, že byl vlastně k sexu cíleně zmanipulovaný.

Sex na prvním rande může mít i problém s dostatečnou hygienou. Přitom se vůbec nemusí jednat o lidi, kteří by s hygienou jinak měli problém. Jen s tak intimním setkáním nemuseli počítat nebo se prostě neměli před sexem šanci dostatečně připravit. Zpětně to pak není nic příjemného uvědomit si, že si vlastně ani nejste jisti tím, zda to bylo až tak moc příjemné milování...


Nejdůležitější otázka "JE SEX NA PRVNÍM RANDE BEZPEČNÝ?"

Rozhodně NE!!!

Jednak neznáte sexuální minulost neboli sexuální historii toho druhého, ale možná neznáte ani tu svoji. Mnoho lidí nedodržuje časový odstup mezi sexem s novým partnerem a tou jsou tři měsíce od posledního pohlavního styku! Teprve po tak dlouhé době se totiž projevují příznaky takových onemocnění jako například virem HIV/AIDS. Rozhodně se sex na prvním rande neřídí zásadami bezpečného sexu s novým partnerem. Při na prvním rande určitě nebude čas na probírání otázek bezpečného sexu se svým partnerem. Z toho plyne nejen riziko nechtěného těhotenství, ale také velké riziko nákazy sexuálně přenosnou nemocí - pohlavní chorobou.

 

Na zamyšlení

Moc nevěřte "zaručeným" výsledkům studií mnoha "světoznámých" univerzit ze zemí, které ani nevíte kde je hledat na mapě světa. Odborníci, jejich jména jste nikdy dříve neslyšeli radí, co je a co není dobré. Média pak z jejich závěrů udělají závěry, které jsou přizpůsobeny tomu, co se jejich "klienti" mají nebo chtějí dovědět. Přitom takovéto studie a průzkumy často vypovídají pouze o tom, jak se lidé chovali, ale nic o tom, jak by se chovat měli. Také ani nejsou schopné sledovat další osudy lidí, kteří například "sex na prvním rande" měli, ani osudy lidí kteří ho neměli. Jsou to jen studie a proto jejich závěry nepoužívejte k tomu, aby jste si ospravedlnili své chování. Můžete na to jen doplatit!!!

"Za minulého režimu se vyprávěl půvabný vtip, který také ilustruje práci novinářů: na nějakém mistrovství v běhu dokončili závod jen dva účastníci. Jako první do cíle doběhl americký závodník, zatímco sovětský reprezentant doběhl jako druhý. Jak nelhat a zároveň vyhovět požadavkům objektivního socialistického zpravodajství ukázal redaktor televize, který o události reportoval takto: „Vážení diváci, závod je u konce a musíme pochválit sovětského závodníka, který se umístil na krásném druhém místě. Americký reprezentant skončil jako předposlední.“."
(Článek "Mediální mámení", Dominik kardinál Duka OP arcibiskup pražský, http://www.dominikduka.cz/prednasky-proslovy/medialni-mameni/)
(Dnes by se ten vtip mohl vyprávět i v opačném pořadí... a taky by byl správně...)

"Když mi nedala na prvním rande, tak druhou příležitost na rande nedostala. A když mi dala hned na prvním rande, tak už jsem na druhé nešel, protože jsem si pomyslel, že určitě dá každému".
(Názor z internetu)

 

 

Další doporučené články:

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)