Jste zde

Orgasmus - srovnání obtížnosti jeho dosažení

Orgasmus - srovnání obtížnosti jeho dosažení

Volné pokračování článku "Prožitek a orgasmus".

Naprostá většina lidí si nyní nejspíš uvědomí, že nejsnadněji a možná i nejpříjemněji prožili své první vyvrcholení ve fázi snění. První prožitky nočních orgasmů muži i ženy mívají už v období dospívání, tedy období, kdy ke "klasickým" sexuálním aktivitám ještě nedochází. U mužů dochází k nočním polucím, u žen k prožitku spontánního orgasmu. Později orgasmů dosahují dívky při masturbaci a chlapci onanií.

Teprve později, v období získávání prvních sexuálních zkušeností se dá hovořit o tom, že pro ně je při párovém sexuálním soužití dosažení orgasmu snadnější nebo obtížnější.

Ženy dosahují vyvrcholení komplikovaněji

Pokud bychom nějak pomyslně seřadili dosažení orgasmu u ženy podle délky stimulace potřebné k jeho navození při partnerských sexuálních aktivitách, mohlo by to vypadat nějak takto:

  • Klitoridální orgasmus - drážděním klitorisu masturbací nebo při souloži. Bývá nejčastější a je nejsnadnější cestou k uvolnění sexuální energie ženy. Dosahuje se přímou nebo nepřímou stimulací klitorisu a vyvrcholení se dá dosáhnout již po 10 až 15 minutách dráždění.
  • Kombinovaný orgasmus  vaginálně-klitoridální - je pravděpodobnější, ale žena většinou nepozná který zdroj stimulace vyvrcholení spustil. Kombinovaný orgasmus může být navozen kombinací dráždění klitorisu a pochvy a je pravděpodobné, že na jeho navození se budou podílet všechny podněty současně.
  • Vaginální orgasmus - vaginální masturbací nebo při souloži (méně častý)
    • navozený stimulací oblasti bodu G - vyžaduje přesnou stimulaci citlivé oblasti stěny pochvy. Dosahuje se podstatně obtížněji a doba dráždění bývá delší než 15 minut. Řada žen ho však nikdy neprožila...
    • navozený stimulací oblasti děložního čípku (při hluboké penetraci). Jeho navození je nejspíš nejobtížnější a mnoho žen se takové stimulaci raději cíleně vyhne. Vyžaduje dlouhou dobu cílené stimulace a v čisté podobě ho prožije jen velmi málo žen.

Muži to mají snadnější

Mužský orgasmus je podstatně jednodušší. Dosáhnout je ho možné především stimulací penisu a nebo kombinovanou stimulací prostaty a penisu. Muži ví, že si orgasmus nejčastěji a nejsnadněji navodí právě stimulací penisu onanií, pohlavním stykem - souloží nebo jinou technikou.

Podle sexuologických průzkumů naprostá většina mužů orgasmu dosahuje právě stimulací penisu. Není přitom podstatné jakým způsobem je stimulace penisu prováděna.

Varianta stimulace prostaty bez jakékoli další stimulace penisu je sice možná, ale pro většinu mužů nemusí být tak příjemná, jak si mnozí myslí. Pocity při stimulaci prostaty jsou jiné, než při stimulaci penisu a mnohdy pro dosažení takového vzrušení, aby přerostlo ve vyvrcholení nestačí. Jen si dovolím připomenout, že vypuzení ejakulátu nemusí být provázeno pocitem vyvrcholení. Při dráždění prostaty může dojít k výtoku ejakulátu, může k tomu dojít i bez dostatečné erekce penisu a za absence orgasmu.

Pokud je stimulace prostaty ať už prstem nebo sexuální pomůckou prováděna v kombinaci se stimulací penisu, dochází ke spojení obou pocitů vzrušení v jeden celek. Výsledné vzrušení mnoho mužů popisuje jako novou, jinou úroveň vzrušení, která je pro mnohé silnější, intenzivnější a plnější. Ne všichni muži však mají stejné zkušenosti. Naprostá většina mužů bere kombinaci stimulace prostaty se současnou stimulací penisu jen jako zpestření jejich sexuálního života. Vzhledem k tomu, že každý muž může mít jiné preference, není možné názory jednotlivců, kteří stimulaci prostaty vyžadují pravidelně, považovat za směrodatné.


Téma pokračuje článkem "Orgasmus - jak dlouho trvá než ho dosáhnete?".


 

Články s podobnou tematikou