Jste zde

Pozitivní a negativní dopady masturbace

Pozitivní a negativní dopady masturbace

Hlavní téma: "Autoerotika - masturbace a onanie".

Nejsem si úplně jist, zda termín "dopady" je nejvhodnější. Možná vy bylo lépe napsat v čem je masturbace pro člověka pozitivní a jaká může přinášet rizika. To by však byl příliš dlouhý titulek a tak si alespoň ty "dopady" rozdělíme na pozitivní a případně rizikové.

Začneme těmi pozitivními. Masturbace a onanie jsou totiž činnosti, které jsou pro lidi především pozitivní. Naštěstí je už dnes sebeuspokojování bráno jako normální sexuální praktika a lidí, kterých si myslí něco jiného, s osvětou rychle ubývá.

Pozitivní přínosy masturbace bych rozdělil na

 • zdravotní
 • sexuální
 • partnerské a společenské

Zdravotní přínos onanie a masturbace

 • Při onanii dochází u mužů a masturbaci i žen k prokrvení pohlavních orgánů a také k samovolnému stahování svalstva pánevního dna a tkání pohlavních orgánů. Při stimulaci ženského pohlaví dochází k velkému prokrvení a jemným stahům pochvy a svalstva pánevního dna. Tyto stahy jsou příjemné a podporují další vzrušení. Vyvrcholí v okamžiku nástupů orgasmu intenzivními orgasmickými stahy, které žena velmi příjemně vnímá jako vyvrcholení. Stahy svalů a tkání a intenzivní prokrvení se samozřejmě pozitivně promítají do celkového zdravotního stavu pohlavních orgánů. Vše, co je v pohybu je na tom lépe, jak to, co není používané a vystavené tak atrofii nebo ukládání nežádoucích látek.
 • Při sexuálním vzrušení dochází k napětí svalů pánevního dna. To znamená, že při masturbaci (podobně jako při sexu) se tyto svaly prokrvují a posilují. U žen je to taková nejpříjemnější cesta, jak v pozdějším věku zabránit nebo alespoň omezit, nepříjemnou inkontinenci.
 • Protože při onanii u mužů dochází ke ztopoření pohlavního údu, tedy naplnění topořivých tělísek penisu krví, má muž trvalou představu o tom, jak je na tom s navozením erekce. Ejakulace mu dá hodně informací o vzhledu ejakulátu, jeho barvě, vzhledu i vůni. Počet ejakulačních stahů a prožitek při orgasmu také hodně vypovídá o jeho sexuálních dispozicích. Prostě mnoho z toho, co by při souloži nemohl sledovat si může v klidu ověřit nebo prozkoumat. Možná to někomu bude připadat úsměvné, ale když se na jednotlivé části aktu podíváme detailněji, možná vše bude jasnější.
 • Problémy s erekcí se netýkají jen sexu. Pokud jsou nějaké potíže zřetelnější, pak se projeví i při onanii. Problémy s erekcí přitom předznamenávají potíže zdravotní, například kardiovaskulární a to už v raném stádiu. Pokud muž vnímá, že už mu sebeuskokojování tak moc nejde, měl by se zamyslet nad tím, zda není vhodné v životosprávě nebo životním stylu změnit. Pokud to nepomůže, pak je možná vhodné se nenápadně zmínit lékaři, zda by mu nemohl udělat důkladnější vyšetření zdravotního stavu.
 • Intenzita ejakulace, barva spermatu, jeho vůně a vzhled zase může odhalit, že muž může mít nějaký zdravotní problém, který ani nemusí souviset přímo s pohlavím. Vysoký tlak, selhávání ledvin, jater, zvětšená prostata a další zdravotní problémy se mohou projevovat právě takovýmito, zdánlivě zanedbatelnými změnami. Například krev ve spermatu může znamenat problémy s prostatou. Při sexu by si muž takovéhoto příznaku možná ani nevšiml.
 • Onanie možná také snižuje riziko vzniku rakoviny. Asi to občasná onanie jednou, dvakrát za měsíc nevytrhne, ale i tak je to pozitivní prevence. Při ejakulaci dochází nejen k vypuzení ejakulátu z těla muže, ale také k řadě chemických reakcí v mozku a těle. Při ejakulaci se vyplavují hormony, které mají pozitivní dopad na zdravotní stav celého těla, snižují fyzické a psychické napětí a navozují pocit spokojenosti až štěstí. Ejakulací se však také těla vyplavují toxiny, které by se jinak ukládaly v pohlavních žlázách nebo tkáních těla. Opravdovou prevencí by pravděpodobně byla každodenní masturbace, ale to je zase obtížně zvládnutelné. Stěží by tak zůstal prostor pro normální sexuální život. Když však budete mít "morální problémy" s vaší touhou onanovat, řekněte si, že to děláte pro snížení rizika vzniku rakoviny prostaty a hned to půjde lépe! 
 • Dalším pozitivním dopadem při onanii spojené s orgasmem a ejakulací je uvolnění sexuálního napětí. To je důležité především u mužů, kteří nemohou žít pravidelným sexuálním životem. Při ejakulaci dochází nejen k vyloučení spermatu, ale také sekretu mužských pohlavních žláz. Onanie tak zabraňuje delší stagnaci sekretu v pohlavích žlázách při delší pohlavní abstinenci. Příroda si sice umí poradit i jinak, například noční polucí, ale onanie je přece jen jistější, než čekat, až se vám bude něco hezkého zdát.... Podobně se tělo nadbytečného sekretu pohlavních žláz zbavuje například při zatlačení při provádění stolice nebo močení na WC. Tento jev vypuzení sekretu se pak projevuje samovolným výtokem sekretu z močové trubice. Jen pozor - samovolný výtok při jiných příležitostech nemusí znamenat, že se tělo něčeho potřebuje zbavit, ale spíše může znamenat, že dotyčný někde chytil "rýmu gentlemanů" (kapavku). Pokud by sekret dlouhodobě stagnoval v pohlavních žlázách, nejčastěji v prostatě, může dojít k jeho zahuštění, ke zvýšení koncentrace toxinů a nežádoucích látek, zplodin metabolizmu a tato situace může vést k zánětům chámovodů nebo prostaty. Následný otok prostaty je už bolestivý a prakticky sex nebo onanii znemožňuje. Proto je onanie i vhodnou prevencí před možnou komplikací, kterou by zánět nebo dokonce chronický zánět prostaty a pohlavních žláz představoval.
 • Při vzrušení se zvyšuje práh bolestivosti. To je také mnohdy důvodem, proč lidé nevnímají například nedostatečnou lubrikaci a pak neví, proč mají pocit podráždění nebo odření pohlavních orgánů Je potřeba ¨být si toho vědom a nepodceňovat dostatečnou lubrikaci ani při sebeukájení. Vzrušení a hlavně vyvrcholení však také zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který posiluje a udržuje imunitu v dobrém stavu.
 • S bolestí fyzickou souvisí i bolest neméně nepříjemná a tou jsou psychické problémy deprese. Při masturbaci i onanii se vyplavují endorfiny, hormony štěstí a spokojenosti a dobré nálady, neurotransmitery jako je dopamin a oxytocin. Navozují pocity spokojenosti, dobrou náladu a uvolňují psychické napětí. Vyplavení těchto látek výrazně pomáhá ke kompenzaci stresu i depresí.
 • Mnoho lidí zaznamenalo, že sex před spaním působí jako prášky na spaní. Zvláště ženy často zjistí, že muž se po vyvrcholení mnohdy už jen překulí na své místo v posteli, tak tak se přikryje a už spí. Podobně sexuální vzrušení a následné uvolnění působí i na ženy. Ty by si však rády dopřály i chvilku další něhy ze strany muže. V každém případě se však dá zobecnit, že uvolnění sexuálního napětí působí na zklidnění, snížení fyzického i psychického napětí a stresu. Zklidnění a postorgasmická únava nám pak pomůže mnohem snadněji usnout a také spánek může prohloubit a zkvalitnit. Orgasmus navozený masturbací nebo onanií má úplně stejný dopad uvolnění, usínání a spánek, jako orgasmus prožitý při milování.

Sexuální přínos masturbace a onanie

Masturbace je nejčastější formou zahájení sexuálního života mužů i žen. Z pohledu osobní sexuality je to tak trochu první intimnější seznámení se s vlastním tělem. Masturbace je naprosto normální a zdravá forma zahájení sexuálního života. Nepřináší žádná rizika nežádoucího otěhotnění nebo otcovství, učí poznávat vlastní tělo, vzrušení i emoce. Nehrozí nákaza pohlavní chorobou ani jiné zdravotní problémy, které přináší partnerská sexuální život.

 • Masturbace u žen a onanie u mužů jsou nejlepší přípravou na sexuální život. Poznání vlastního těla a jeho potřeb je velmi důležité pro další rozvíjení zkušeností v sexuální oblasti. Mimo jiné dojde i k uvolnění sexuálního napětí, které mladí lidé vnímají jako neklid nesoustředěnost, napětí psychické i fyzické. Uvolnění tohoto napětí přináší zklidnění, uvolnění a pocit úlevy a pohody.
 • Masturbace a onanie plní roli jakéhosi sexuálního ventilu, který pomáhá překovávat sexuální napětí a nenutí tak dospívající mladé lidi vyhledávat jiné formy uspokojení.
 • Zvláště je masturbace prospěšná u dívek a žen. Umožňuje jim poznat vlastní tělo a naučit se vzrušení navozovat, přijímat a kultivovat. Díky tomu se dívka nebo žena může naučit technikám, které jí umožní vystupňovat vzrušení až k vyvrcholení. Žena pak ví, že prožitku orgasmu schopná je. To ji motivuje k tomu, aby se ho učila dosahovat co nejpříjemnější cestou.
 • Znalost navození a prožívání vlastního orgasmu u žen je velmi důležitý předpoklad pro její další sexuální rozvoj a pro zahájení partnerského sexuálního života. Pokud žena tuto životní etapu zanedbá, může pak mít v pozdějším období problémy s dosahováním vyvrcholení při sexu. Důležité je, aby žena vyvrcholení poznala a znala techniků, kterou ho dokáže dosáhnout. Také zjistí, že tím nejdůležitějším orgánem ženské rozkoše je klitoris a proto se ho naučí stimulovat. Své zkušenosti pak může předat partnerovi, který vždy nemusí plně chápat sexuální potřeby své ženy. Může ho vlastně naučit tomu, co ona potřebuje k dosažení orgasmu.
 • Ženy i muži snadno zjistí jak dosáhnou vyvrcholení a jaké techniky jsou pro ně nejúčinnější. Muži to mají snadnější, ti dosáhnou vyvrcholení velmi brzy a podstatně snadněji. Většinou se ani nemusí až tak moc snažit a výsledek se dostaví.
 • Pozitivní je, když muž začne zkoumat, jak slastný okamžik vyvrcholení co nejvíce oddálit, aby mohl prožívat co nejdéle příjemné vzrušení, které mu stimulace penisu poskytuje. Řada mužů pak jen tak mimochodem zjistí, že když při stimulaci penisu budou dělat pauzy, nebudou spěchat a vzrušení nenechají dojít až k vrcholu, že pak vydrží mnohem déle a někdy i dosáhnou intenzivnějšího pocitu při orgasmu. Tato zkušenost se pak může hodit při sexu, kdy kontrolované vzrušení pomůže prodloužit sexuální akt a ženě poskytne více času pro nárůst jejího vzrušení. Onanie se tak stává tou nejsnadnější technikou oddalování orgasmu a dá se její pomocí léčit i další sexuální problém - předčasná ejakulace nebo krátká výdrž při souloži.
 • Onanie před milováním pak pro mnoho mužů znamená výrazné posunutí prahu vzrušení, při kterém ejakulují. Je to pak pro ně nejsnadnější cesta k prodloužení soulože. Prvotní překotné vzrušení uvolní onanií a pak mohou snáze kontrolovat své vzrušení a tím prodlouží i vlastní spojení při souloži.
 • Sex nemá jen rekreační účel. Jeho hlavním cílem bylo, je a snad i bude zachování lidského rodu. K tomu je však potřeba u mužů kvalitních spermií, které budou schopní ženu oplodnit. Kvalita spermií u mužů však výrazně klesá. Kouření, alkohol, nesprávná životospráva, nezdravé životní prostředí i všudepřítomné pozůstatky hormonální antikoncepce za spermie mužů moc dobrý dopad nemají. Při onanii se mužský pohlavní orgán a pohlavní žlázy prokrvují úplně stejně jako při souloži. Sex však nemusí být dostupný tak často, jak si může muž dopřát onanii. Udržuje tak svůj orgán v lepší kondici, jak kdyby spoléhal na to, že vše se dořeší sexem. Výměna sekretu pohlavních žláz a spermií pak podporuje jejich novou tvorbu. Tím se vlastně rozmnožovací ústrojí muže udržuje v aktivní činnosti a nedochází ke stagnaci a snižování kvality spermií.

Partnerské a společenské dopady masturbace

Věřím, že každý poznal, co je to sexuální napětí. Zažívají ho nejen muži, ale samozřejmě i ženy. I v partnerském vztahu může být vzájemná sexuální potřeba nevyvážená. Jeden z partnerů prostě sex většinou potřebuje víc jak ten druhý. Nezáleží na tom, zda je to muž nebo žena.

 • Masturbace a onanie je součástí partnerského vztahu. Pokud není sexuální potřeba vzájemně vyrovnaná, pak se jeden musí přizpůsobit tomu druhému. Mnohdy to však partneři neřeší nebo řešit nechtějí. Tehdy dochází k partnerskému nesouladu, který nemusí být zanedbatelný. Přitom řešení může být úplně jednoduché. Prostě provedete masturbaci nebo onanii s partnerem nebo partnerkou 1:0. Vždyť pohled na onanujícího muže nebo masturbující ženu může být nejen hezký, ale i vzrušující. Takto se dá nesoulad potřeb vyřešit naprosto jednoduše a bez komplikací. Navíc takováto činnost prohlubuje intimní důvěru mezi partnery. Nechybí přítomnost toho druhého a výsledek je podobný. Navíc se od toho druhého můžete dočkat výpomoci...
 • Další cestou je samozřejmě masturbace v ústraní, bez vědomí partnera nebo partnerky. To však už v partnerském životě může působit dojmem, že činíte něco nepatřičného. Pokud se to "provalí" pak mohou vzniknout situace podobné prozrazené nevěře.... Je to sice nepochopitelné, ale lidé jsou různí ...
 • Stejně tak je nevhodné odsuzovat partnera nebo partnerku za to, že onanuje nebo masturbuje při sledování erotických filmů nebo přímo pornografie. Není to proto, že by doma neměli to, co potřebují. Pokud se se autoerotice věnuje v ústraní, pak je nějaký další vzrušující podnět docela vhodný. Dříve do byly fotografie a časopisy, dnes je nejdostupnější porno. Vizuální složka je pro vzrušení muže nebo ženy stejně potřebná, jako fyzické dráždění pohlaví. Pokud si někdo nevystačí s představivostí, pak stejně dobře pomůže erotický film nebo porno. Pokud vám to vadí, pak zvažte, zda nebude lepší si najít trochu času a erotický podnět, který ten druhý hledá v pornu, poskytnout například ve sprše nebo večer v posteli tím, že se k sobě přitulíte a pomůžete si 1:0.
 • Když už jsem se zmínil o nevěře, pak je to další cesta jak řešit nesoulad sexuálních potřeb partnerů. Asi každý dá zapravdu, že oproti masturbaci 1:0 je to to nejkrajnější řešení, jaké někoho může napadnout. Jenže bohužel se stále častěji stává tím nejvíce zvažovaným a nakonec mnohdy i realizovaným. Masturbace i onanie dokáže natolik snížit a vyrovnat sexuální potřebu partnerů, že muži i ženy ve zdravém partnerském svazku nakonec ani nemají výraznou potřebu být nevěrní a hledat si milence nebo milenku. Takže opět se vracím k tomu, že vyrovnání sexuálních potřeb partnerů je nejsnadnější a nejvhodnější masturbací nebo onanií v přítomnosti partnera nebo partnerky. Nejenže můžete být u toho, ale také se můžete můžete zapojit a pomoci. Máte vše pod kontrolou a navíc se můžete lecčemu přiučit a některé techniky odkoukat.
 • Za společensky nejvýznamnější význam sebeukájení je možné považovat fakt, že mnoho lidí tak řeší zvládnutí sexuální tenze nebo sexuálního nutkání bez toho, že by se dopustili trestného činu zneužití jiné osoby nebo přímo znásilnění. Sexuální pud je jeden z nejsilnějších pudů vůbec. Domnívám se tedy, že těmto společensky i lidsky velmi nebezpečným a traumatizujícím situacím mnohdy zabránila právě onanie nebo masturbace. Sexuální napětí se sebeukájením snížilo a pocit, že se to už nedá vládnou opadl. Z tohoto pohledu tedy onanii a masturbaci můžeme považovat za činnost společensky velmi pozitivní!!!

Možná by si masturbace a onanie zasloužila mnohem větší osvětu a to hlavně slušnou, nepobuřující a decentní formou. Za uvolnění sexuálního napětí ve vhodnou dobu a v soukromí se se nikdo nemusí stydět. Naštěstí se už nespojuje s něčím špatným, nevhodným, zakázaným. Jde přece o přirozenou lidskou aktivitu, která je navíc ještě velmi příjemná a prospěšná.

Negativní dopady masturbace

Nic se nemá přehánět. Masturbace nebo onanie může mít i negativní dopady. Ve srovnání s pozitivními přínosy jich je jen minimálně a pokud o nich lidí ví, snadno se jim vyhnou.

 • Začneme tím, že jsou lidé, kteří masturbaci nebo onanii natolik propadnou, že tyto techniku uvolnění sexuální tenze začnou upřednostňovat před sexem. Pokud je po v období, kdy nemají stálého partnera nebo partnerku, tak to nemusí být žádný problém. Horší však je, když se na sebeukájení zaměří i v době, kdy už žijí v partnerském nebo manželském vztahu. To je potom situace, kterou je nutné řešit. Mnohdy si stačí promluvit, někdy to řeší dohoda o vzájemné masturbaci, souloži 1:0 či masturbaci před partnerem nebo partnerkou. Jsou však případy, kdy je nutné navštívit sexuologa a nechat si odborně poradit. Nemusíte mít obavu. Řešení se Vám společně s ním nalézt zcela jistě podaří.
 • Dalším problémem nohou být nezvyklé formy masturbace. Ne všichni muži a ženy používají tu klasickou techniku přímé stimulace pohlaví. U mužů se většinou předpokládá stimulace penisu a speciálně žaludu a u žen klitorisu. Jenže to je ta klasická představa masturbace a onanie. Za nezvyklé formy sebeukájení je možné považovat všechny formy, při kterých je při stimulaci přirození potřeba ještě dalších stimulů, například s fetišistickou tématikou. Podobně tomu může být s potřebou fyzického násilí na sobě nebo na jiné osobě. Také potřeba být při masturbaci nebo onanii viděn není typická masturbační nebo onanistická praktika. Možná si říkáte, proč se tím zabývat? Vždyť ať si každý dělá, co potřebuje a co ho baví. Asi ano. nesmí však docházet k situacím, které by mohly být zařazeny mezi pokus o trestný čin nebo narušování mravní výchovy mládeže. Snad jsem ty termíny zvolil správně.
 • S předcházejícími nezvyklými formami masturbace pak souvisí techniky, které je možné za masturbaci považovat a to i přesto, že při nich ke dráždění genitálu dochází jinak než rukou nebo sexuální hračkou. Jedná se o techniky masturbace založené na tření genitálu o jiné předměty nebo o tělo jiné osoby. Mezi typické patří techniky tření, řešené například v článku "Stimulace klitorisu tlakem a jiné praktiky", "Techniky přímé a nepřímé stimulace klitorisu", "Masturbace a orgasmus navozený vodní stimulací" nebo "Alternativní nepenetrační sexuální praktiky pro dosažení orgasmu". Vypadá to, že se tyto praktiky týkají pouze žen, ale není to pravda. V různých obměnách si některé (ne všechny) tyto techniky dopřávají i muži.

Nejde o to tyto formy sebeukájení nějak odsuzovat, posuzovat nebo je považovat za nevhodné!!! Základní problém je, že tyto praktiky vedou k jakémusi stereotypů, který vede k dosažení orgasmu. Mnohdy se však jedná o techniky, které je v běžném sexuálním životě nemožné dosáhnout. Tedy hlavně tehdy, když o nich partner neví. Jak má například žena vědět, že její muž se nejsnadněji vzruší, když se může dotýkat jejího spodního prádla? Nebo jak má muž vědět, že "klasickou" masturbací žena nikdy orgasmu nedosáhla, ale stačí, aby se posadila na něco, co vyvine tlak na klitoris a pak už stačí několik pohybů a orgasmus se dostaví?. 

 • Důležité tedy je, když si partneři o svých potřebách a možná i "úchylkách" společně otevřeně promluví. Jen si dovolím připomenou, že to, co je pro někoho úchylka, může být pro jiného normální sexuální praktikou. Někdy stačí k vyřešení problému jen málo. Někdy jen stačí používat stejné techniky, jaké partner nebo partnerka potřebují k dosažení vzrušení a vyvrcholení.
 • Pokud vše selže, pak doporučuji navštívit odborníka a svěřit se se svým problémem. Mnohé věci prostě sami vyřešit nedokážete. Nejedná se mnohdy ani tak o hledání "léčby", jako o vysvětlení, proč jsou některé praktiky pro muže nebo ženu tak přitažlivé a vzrušující. Ne všichni se prostě vzruší u těch "správných", lépe řečeno častějších podnětů. Vždyť i v tom je jistá krása a změna!!!

 

Důležité je, aby se nikomu neubližovalo, nikomu se neupírala osobní svoboda nebo nedocházelo k situacím vynucení realizace představ o milování!!!!

 

Související články webu

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)