Jste zde

Chápavá žena a muž se sexuálními problémy

Chápavá žena a muž se sexuálními problémy

Nejvíce problémů se sexem přináší až párový sex. Znáte někoho, kdo by měl problém sám se sebou při masturbaci? Asi ne. Když to při masturbaci nejde, tak to necháme na jindy... Ale jakmile jsou už na sex dva - nastávají problémy.

To byla poznámka myšlená spíše s nadsázkou. Ale něco na tom bude. Proto, co se partnerského sexu týká, bude nejdůležitější naučit se nejen tomu druhému vyhovět a snažit se o to, aby společný sexuální život byl co nejlepší. To však nejde bez jisté ochoty si pomáhat i nutnosti naučit se překonávat problémy a mít pro toho druhého pochopení.

Ve vztahu se sexuální problémy netýkají jen mužů nebo jen žen. Vždy je to problém muže a ženy. Ne vždy vychází vše podle představ. A právě tehdy se nejvíce projeví lidé takoví, jací ve skutečnosti jsou.

Žena s problémem dosáhnout orgasmu si sama neporadí, pokud se o vyřešení jejího problému nebude snažit i muž. Pokud nebude mít chápavého muže, který příjme to, že jeho žena potřebuje trochu jiný přístup k sexu, než políbení a hned soulož, těžko dojde vyvrcholení. Ani kdyby se snažila sebevíce, při takovémto přístupu k sexu se prostě souloží k vyvrcholení nedostane. Nemá smysl nyní rozebírat všechny příčiny, které mohou vést k tomu, že žena má s vyvrcholením nebo prožitkem při sexu problémy. Samotné vyvrcholení totiž není ukazatelem kvality prožitků při milování.

Milování bez závěrečného orgasmu může být mnohem více oceňováno, jak orgasmus bez milování. Mnohem důležitější je cesta k vyvrcholení, jak vrchol sám.

Pozorný muž může být mnohem lepší milenec, než sobecký muž, který orgasmus ženy považuje za projev svých schopností. Nejde mu ani tak o to, jak žena sex prožívá, ale především o to, zda dosáhl cíle a potvrdil tak své vlastní "schopnosti"...

Úplně stejné je to s mužem, který má sexuální problémy. Bez ženy, která mu bude ochotná pomoci se nejspíš neobejde. Chápavá žena, ochotná svému muži pomoci překonat jeho problémové sexuální období, je pro muže tím nejlepším terapeutem.

"Kterou vlastnost považujete v sexu u ženy za nejdůležitější?"
"Trpělivost."

Sexuální problémy mohou předznamenávat problémy zdravotní

Sexuální problémy mužů a žen jsou mnohdy svázány s problémy zdravotními. Mnohé potíže v sexu jen předznamenávají problémy zdravotní, které se zatím ještě ani neprojevily. Problémy s erekcí mohou být předzvěstí zhoršení kardiovaskulárního systému, cukrovku, vysoký tlak, problémy s prostatou, menopauzou u žen, hormonální dysbalanci a mnoho dalších potíží a nemocí. Mohou však signalizovat i přepracovanost, stres, psychické problémy, traumata nebo i osobní vztahové problémy mezi partnery. Nejde jasně vyjádřit, co všechno může být příčinou sexuálních problémů mužů i žen.

Někdy, a to dost často, se mohou potkat negativní sexuální problémy mužů s negativními problémy žen. Například problém s erekcí u mužů s přepracovaností a stresem u ženy. Takovýchto kombinací můžeme vymyslet desítky ne-li stovky. Ve výsledku se však projeví jako omezení nebo krize v sexuální životě partnerů. Nikdo pak už nezkoumá, proč se problémy objevily, pouze vnímá, že jsou.

 

Tento článek je však věnovaný tématu "Chápavá žena a muž se sexuálními problémy".

Sexuální problémy mohou muže provázet kterýmkoli obdobím života. A naprostá většina mužů se s nimi někdy v životě opravdu potká. Touha po sexu je velmi silný a přirozený pud. Jsou však situace, kdy se z očekávané radosti a štěstí stane noční můra. Projděme si nyní životní etapy a situace, ve kterých se muž může se sexuálními problémy potkat nejčastěji.

Se sexuálními problémy muži může nejvíce pomoci žena

Platí to samozřejmě i naopak! Ale nyní se zabýváme problémy mužů a přístupem žen k jejich řešení. Lékaři odhadují, že pouze 10% mužů včas vyhledá zdravotní pomoc. Přitom čím dříve je jakákoli sexuální dysfunkce řešena, tím větší je šance na její rychlé vyřešení bez následků. Další část mužů vyhledá lékařskou pomoc až v době, kdy jejich postižení je již výraznější a prakticky jim brání v normálním sexuálním životě.

Celkově pomoc lékaře hledá tak okolo 1/3 postižených mužů a ti ostatní se trápí nebo se už sexu prostě vyhýbají.

Neřešené problémy se samy nevyřeší. Některé samy odezní, ale ty sexuální se ještě více zvýrazní v okamžiku, když se ve vztahu objeví osobní problémy nebo krize. Tehdy z doposud tolerovaného problému vzniká zdroj neklidu, hádek, obviňování a někdy je i důvodem nevěry.

Žena může muži pomoci především tím, že ho "donutí" lékařskou pomoc vyhledat. Pak už je většina mužů léčbě víceméně nakloněna. Nejobtížnější pro ně bývá překonat to své nešťastné mužské EGO.

Základem úspěchu však je, aby partneři o tomto citlivém intimním problému spolu začali vůbec mluvit a hlavně, aby ho začali řešit.

Problémy mohou být už s prvním milováním

Začátek sexuálního života je plný očekávání. Vše je nové tajemné a vzrušující. Na první sex se lidé těší, plánují ho a sní o něm. Od začátku dospívání na to měli dostatek času a nyní se to už blíží. První sex bývá velmi vzrušující, ale zároveň i stresující. Nervozita bývá samozřejmě na obou stranách. Muži jsou ale ve velké nevýhodě. Ženy svou nervozitu mohou skrýt... Muži svou nervozitu většinou promítnou do ztráty erekce. Mužský penis je totiž neomylným barometrem úzkosti. Nervozita, strach, obavy, stres se pak nejčastěji projeví nedostatečnou erekcí nebo předčasnou ejakulací. Nejhorší pro muže je, že vlastně ani neví, jak tomu má zabránit.

Už při prvním milování může zabránit stresu muže tím, že k němu bude tolerantní. Selhání při prvním milování je samozřejmě noční můra většiny mužů. Žena, která bude k případnému selhání tolerantní, může zabránit mnohem větším problémům, které by muže mohly trápit v budoucnu.

Jde především o ztrátu sebevědomí, strach z dalšího selhání a strach ze zesměšnění a zostuzení. Chápavá žena těmto následkům může zabránit hned na počátku, kdy je cesta k nápravě problémů mnohem jednoduší a v podstatě přirozená.

Pokud se žena bude chovat vyčítavě, arogantně nebo povýšeně, nic tím nezíská. Stres ještě vzroste, obavy ze selhání se prohloubí a muž bude mít obavu z příštího milování ještě větší, jak z toho prvního.

Období sexuálního života

Období sexuálního života v partnerské vztahu nebo manželství je vlastně tím nejaktivnějším obdobím vůbec. Pokud jde vše v souladu s představami partnerů, pak je vše v pořádku. Problémem většinou nastávají v době, kdy vše neprobíhá plynule a s nadhledem... Potíže mohou souviset s pracovním přetížením, únavou, následky stresu nebo problémů v práci... Zvláště obtížným obdobím bývá založení rodiny, šestinedělí, změna priorit v rodině až po jisté odeznění dřívější zamilovanosti, které může časem potkat každý pár. S tím přicházejí i zdravotní problémy, ale i sexuální problémy.

Ve spojení zdraví a sexu se nejčastěji jedná o problémy erektilní dysfunkce u mužů a poruchy vzrušení u žen. Častou komplikací partnerských vztahu jsou poruchy sexuální touhy - libida. Tyto potíže se se mohou týkat jak mužů, tak i žen a je nutné je začít řešit co nejdříve.

Vliv sexuálních poruch na partnerské vztahy je prokazatelný. Mnohdy neřešené problémy vedou až k rozpadu manželství, případně k nevěře. Tady už asi nestačí požadovat, aby byla ohleduplná jen žena, ale stejnou míru chápání a ohleduplnosti je potřeba najít i u muže.

Často muž nebo i žena ani tak netouží po dosažení svého vyvrcholení, jak touží po dosažení orgasmu u toho druhého. Když se partneři dohodnou, je toto cesta, jak překonat problémy jednoho, na jedné straně a naplnit potřeby druhého, na straně druhé.

Význam sexu v partnerském životě je nezastupitelný, neměl by se však přeceňovat. V dlouhodobém vztahu má MAZLENÍ stejný, možná ještě větší význam, než samotný sex. Lidé, pro které je sex to nejdůležitější, se zrovna moc mazlit nechtějí. Touží po sexu a jdou za sexem. Mazlení je zdržuje...

Oproti tomu lidé, kteří po sobě touží a kteří chtějí poznat jeden druhého, netouží ani tak moc po sexu, jako právě po mazlení, něžnostech, jemných dotecích, něžných polibcích... Mazlení je takovou formou udržování vzájemného vztahu partnerů. Mazlení by mělo být o vzájemném poznávání. Při mazlení se utužují vzájemné vztahy mezi partnery už proto, že jim k tomu napomáhá chemie... Při mazlení, hlazení, dotecích, líbání a dalších formách něžného la láskyplného doteku se uvolňuje Oxytocin - hormon důvěry a lásky. Právě díky němu se lidé "spokojí" s tím, co jim mazlení nabízí. Vůbec to nemusí být o nějakých erotických dotecích nebo stimulacích a přitom jsou šťastni. Více v článcích "Mazlení upevňuje partnerské vztahy", "Dá se nabídnout mazlení místo sexu?" a "Mazlení v dlouhodobém vztahu a manželství".

Období zralého života

Když spolu partneři překonali období předcházející, pak již mají se svým partnerským životem dost zkušeností. Většinou už znají své potřeby a umí si vzájemně svým způsobem vyjít vstříc. Mnozí prošli i obdobím nevěry nebo rozchodu či rozpadu manželství. Nyní možná žijí se starým nebo s novým partnerem, případně sami. Většina těchto lidí se však se svým sexuálním životem tak nějak vyrovnala. Lidé získávají nové priority a sex, který v životě nadále hraje významnou a nezastupitelnou roli, nemusí být tou hlavní prioritou vztahu. Pokud se problémy vyskytují, pak si o nich partneři mnohem snadněji promluví, jak v předcházejících životních etapách. Snadněji se také domluví, jak svůj sexuální živou přizpůsobit tomu druhému.

Rada pro muže i ženy

Problémy s erekcí nebo se ztrátou libida či poruchy vzrušení mohou potkat každého. Je však potřeba si uvědomit, že to v partnerském životě nemůže být důvod pro ukončení nebo výrazné omezení společného sexuálního života. Ten druhý může mít své sexuální potřeby stejné. Problémy, které vám brání v "běžném" sexu jsou samozřejmě nepříjemné, ale nemohou vám bránit v jiných formách sexu. Vždyť milování není jen o souloži. Můžete se hladit, být k sobě jemní, něžní a sexuální problémy prostě ignorovat. Cožpak ženě bez sexuální touhy nebo dostatečného vzrušení bude nepříjemné hlazení? Nebo muž neocení, když ho žena bude jemně vzrušovat bez nároku na očekávání soulože?

Problémové období se dá překonat například tím, že sex se omezí na vyvrcholení 1:0. Například muž s problémem s erekcí může naprosto dokonale očekávání ženy naplnit orálním sexem. V konečném výsledku bude tento prožitek pro ženu možná mnohem intenzivnější a cennější, jak nedokonalá soulož. Vždyť existuje celá řada nepenetračních sexuálních technik, které mohou jednomu nebo druhému partnerovi dokonale promoci k vyvrcholení.

Bližší informace o sexuálních problémech mužů i žen naleznete v článku "Sexuální poruchy" a článku "Vliv sexuálních poruch na partnerské vztahy".

 

Pro zasmání

Kdy je člověk starý? 
- když tví přátelé obdivují tvé nové boty z krokodýlí kůže a ty jsi bos, 
- když se podíváš na sexy ženskou a tvůj kardiostimulátor otevře automatická garážová vrata, 
- když si sundáš podprsenku a všechny vrásky na tvé tváři zmizí, 
- když je ti jedno, kam jde tvá žena, jenom když nemusíš jít s ní, 
- když ti říká, abys zpomalil, tvůj doktor a ne policista, 
- když "Trochu se rozparádit" znamená, že si dnes nemusíš dát žádné vlákniny,
- když "Mít štěstí" znamená, že si vzpomeneš, kde jsi na parkovišti nechal své auto, 
- když "Celou noc" znamená, že jsi nemusel vstát a jít se vyčůrat,
- když ti tvůj miláček řekne "Pojďme nahoru a pomilujme se" a ty odpovíš - "Vyber si jedno nebo druhé, obojí nezvládnu!" 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)