Jste zde

"Misionářská poloha"

"Misionářská poloha"

Hlavní téma: "Sexuální polohy".
Volné pokračování článku "Polohy pro penetrační vaginální sex".

Sexuální poloha patří mezi pět nejoblíbenějších milostných poloh.

Základní a nejznámější sexuální poloha penetračního sexu, která patří mezi polohy "Tváří v tvář", se nazývá "Misionářská poloha". Mileneckému páru nabízí nejintimnější a nejtěsnější spojení, o kterém, především romanticky založení lidé, sní. Žena při ní leží na zádech s rozevřenýma nohama, muž je nad ženou, tváří v tvář. Partneři jsou proti sobě, vzájemně se mohou dívat z očí do očí, projevovat si navzájem svoji náklonnost a lásku, vzájemně se hladit, laskat, líbat ... pro někoho je to ta nejintimnější sexuální poloha vůbec, pro jiné je tou nejnudnější ...

V západních zemích patří "Misionářská poloha" mezi polohy, které jsou při vaginálním styku využívány nejčastěji. Sexuology a gynekology je doporučovaná jako poloha pro první milování... Tak to bylo krátké představení a nyní se ni podíváme podrobněji.

Misionářská poloha

Žena při ní leží na zádech s nohama doširoka rozevřenýma od sebe. Partner je nad ženou "tváří v tvář" a opírá se dlaněmi nebo lokty o postel nebo podložku. Kontroluje tak svou váhu, aby na ženu příliš nenaléhal. Odlehčení váhy těla mu pak dovoluje a umožňuje snadněji kontrolovat penetrační pohyby a měnit úhel penetrace. Pohyby při souloži řídí a kontroluje muž.

Pro mnoho lidi je misionářská poloha při sexu stále nejčastější a nejpřirozenější. Patří mezi nejoblíbenější a zároveň nejsnadněji proveditelné sexuální polohy. Především v počátečním období zahajování sexuálního života ji preferuje většina milenců. Zcela určitě je tomu tak i proto, že ze velmi intimní a láskyplná...

Není nijak náročná a pro ženu je i pohodlná. Je to klasická poloha, která ženě umožňuje prožívat sílu, mužnost partnerova těla a poskytuje pocity bezpečí v náručí muže. Silnějším ženám umožňuje skrýt bříško. Volí ji především ty ženy, které se dokáží při milování uvolnit a jsou rády, když iniciativu předají mužům. Volí ji, v pracovním životě vědomě dominantní ženy, které si alespoň u milování chtějí od své vědomé dominance odpočinout. Je vhodná pro citlivé ženy, které mají rády objímání a při milování komunikují a udržují s partnerem oční kontakt.

Upřednostňují ji romantičtí, milující muži, kteří mají rádi velmi intimní a blízké propojení, jistotu a bezpečí. Ženy v ní mohou muže konejšit a občas ujistit o jejich lásce a utěšit tehdy, když to potřebují... Muž je ale stále tím, kdo situaci ovládá a za žádných okolností neztrácí pocit jisté formy mužské dominance.

Misionářská poloha je vhodná pro techniky posilování pánevního dna ve spojení za pohybu.

Z hlediska doteků a dráždění

 • Proniknutí - hluboké, je možné snadno měnit hloubku průniku.
 • Klitoris - slabě, intenzitu je možné zlepšit zvolením vhodnějšího úhlu penetrace. Stimulace rukou muže není prakticky možná. Tuto stimulaci, jako doplňkovou, však může převzít žena.
 • Bod G – dostatečně, pozici vylepší podložení zadečku polštářkem.
 • Emoční prvek - pocit uspokojení je dostatečně intenzivní, poloha umožňuje objímání a líbání i vzájemnou komunikaci. Pro muže je vzrušující už pohled na její rozevřené nohy ženy a obnažená prsa.

Jak se líbí mužům?

Poloha je náročnější pro muže. Především proto, že se při ní musí neustále opírat o ruce. To jim pak brání v možnosti hladit ženě prsa nebo ji jinak stimulovat pomocí rukou. Pro mnohé muže je intimní a láskyplná, pro jiné příliš jednoduchá a obyčejná až nudná..... Spíše ji preferují muži, kteří nechtějí "zbytečně" experimentovat. Mnozí ji obměňují jejích variantách, ale většina ji dělá prostě jednoduše, "jak se dělat má". Muži s malým penisem si musí najít to svou variantu, aby při ní dokázali penetraci zvládnout co nejhlouběji. Vhodné je naučit se používat polštářek, pro podložení křížové oblasti a zadečku ženy. Úhel penetrace se zlepší a penis pronikne hlouběji. Ideální je pro muže s dlouhým penisem. Nejvíce při ní muži oceňují pohled na ženina ňadra a na výrazy tváře při prožívání příjemných pocitů a orgasmu. Mou při ní ženě laskat ústa, prsa, krk a další erotogenní zóny líbáním. Pro muže je sex je v jeho režii, ale také většina snahy musí vycházet především z jeho strany.

Jak se líbí ženám?
Pro ženu z hlediska vyniknutí postavy je tato poloha vhodná když:

 • chce ukázat: prsa, bříško, upravený nebo vyholený rozkrok
 • chce skrýt:   větší hýždě, silnější stehna
 • "Misionářská poloha" patří mezi polohy doporučované pro první milování. Penetrace může být mužem vedena jemně a ohleduplně a může být i pod částečnou kontrolou ženy. Přitom je, podle obecně přijímané představy, provedena mužem (na rozdíl od poloh "Na koníčka", kdy penetraci řídí žena).

Ženy ji hodnotí jako jednoduchou a pro ně nenáročnou poloha. Pro vášnivé ženy však může být až nudná, protože se při ní moc nemůže uplatnit jejich temperament. Není nutné se moc snažit a dá se při ní pohodlně relaxovat. Snažit se musí především muž. Když se ženě orgasmus nepodaří při penetraci, může muž jednoduše pokračovat orálním sexem. Je to ideální poloha pro unavenou ženu, která svému partnerovi chce dopřát radost ze sexu a sama si přitom bez velké námahy přijde na své... Řada žen právě proto dala této poloze přívlastek "láska bez námahy". Vzhledem k tomu, že je to poloha "Tváří v tvář" je pro značnou část žen přijatelnější, jak polohy "zezadu". Zvláště feministky a "mateřské typy" žen, ji preferují více jak polohy "Na pejska".

"Misionářská poloha" pomáhá ženám s malým sebevědomím

Myslím si, že skoro každá žena se někdy při sexu cítila nejistá nebo měla pocit, že "není dokonalá". Sebevědomí žen velmi silně ovlivňuje to, jak se cítí v poloze ve které je s mužem spojena. Pro mnoho žen je právě pro toto "pohodlí" Misionářská poloha, nejvhodnější. Mnoho žen se v ní také méně stydí, protože "Misionářskou polohu" považují za intimnější, mohou v ní muže objímat, dívat se mu do očí a přitom prožívají pocity něhy a přijetí. To jim dává zapomenout na případné domnělé nedokonalosti těla nebo obavy z toho, že si nejsou jisté zda jsou "dokonalé milenky".... Milování v ní muž i žena prožívají víceméně rovnocenně. Už proto, že dominantnější je muž, nemají ženy s nižším sebevědomím pocit, že se to muži nemusí líbit....

Komu nevyhovuje

 • Především je problémová pro muže s nadváhou. Ti mají problém udržet na rukách velkou váhu těla a ruce se jim brzy unaví. Nemohou se pak plně soustředit na své vzrušení a penetrační pohyby.
 • Nebudou ji však vyhledávat ani příliš "prostorově výrazné" ženy, neboť při pokrčení nohou v kolenech se jim "nařasí" i bříško a to pak může omezovat nebo přímo bránit hlubší penetraci muže. Problémy nedostatečnou hloubkou penetrace pak mají především muži jejichž penis je spíš menších rozměrů. Pro výrazně obézní páry je proto misionářská poloha problémová, ale určitě se najdou i páry, které si umí poradit.
 • Poloha také není vyhledávaná páry, které mají problém se dívat vzájemně do očí. Tento psychický problém rozhodně není až tak výjimečný, jak by si někdo mohl myslet. Trpí jím především páry, které se málo znají nebo sex považují za příliš uspěchaný a pohled z očí do očí je pro ně příliš intimní.

Na co si dát pozor

Žena je v pasivní roli a je tak trochu "odsouzena" k tomu mít nohy doširoka rozevřené. Pro některé ženy to není zrovna poloha nohou, ve které vydrží dlouhou dobu. Může se stát, že žena dostane do nohou, většinou stehen, křeč která může být nejen nepříjemná, ale také velmi bolestivá. Muž je v roli aktivní a ve většině variant polohy na ženu svým tělem naléhá. V některých variantách se opírá rukama a tak ženě nalehnutí na její tělo ulehčuje. Pokud však muž není dostatečně "trénovaný", mohou ho začít bolet paže, které drží jeho váhu. Poloha není kvůli nalehnutí muže na ženu vhodná ani pro muže, kteří jsou vůči ženě nepřiměřeně hmotní. Velké tělesné a hmotností disproporce mohou ženě přinášet nepříjemné pocity "zalehnutí", zvláště ve variantě, kdy muž na ženě leží celám tělem a rukama se nepodepírá. Žena pak může mít problémy s dýcháním...

Klasická misionářská poloha

Jsou možné tyto varianty:

 • Muž stojí před ženou, jejíž nohy jsou ohnuty přes hranu postele nebo jiné podložky, například lavice nebo i stolu.
 • Žena leží na zádech, boky má na okraji postele, muž do ní proniká ve stoje. Žena opře nohy o jeho ramena a boky nakloní mírně vzhůru. Muž je schopen maximální hloubky průniku a jeho penis stimuluje oblast bodu G a v hloubce i děložní čípek. Někdy se této variantě říká "poloha motýlka".
 • Podobně je tuto variantu možné provádět v kleče. Žena leží a pánev má podloženou polštářem.Muž klečí mezi jejíma nohama a vyzvedne její nohy a opře si je o ramena. 
 • Žena leží na zádech. Muž stojí a zvedá partnerčinu pánev k průniku.
 • Žena leží na zádech na kraji postele, muž klečí nad ní nebo stojí na zemi. Ideální, pro aktivní muže a pasivní ženy.
 • Žena leží na zádech, s rozevřenýma nohama, muž ji podepírá pod koleny nebo drží za kotníky
 • Žena opírá nohy o ramena muže. Spojení je velmi hluboké a špička penisu se dostane do přímého kontaktu s děložním čípkem. Tato kombinace stimulací umožní spojení pocitů vaginálního dráždění a pocitů od dráždění děložního čípku.
 • Žena leží na zádech s koleny těsně přitaženými k hrudníku. Muž klečí před jejími stehny a hluboce do ní pronikne Lehce na ženu nalehne a tím jí ještě víc přitlačí kolena k hrudníku. Žena má ruce natažení za hlavou a muž jí je v této poloze pevně drží. Pohyb ženy je mužem maximálně omezen.... Této variantě se někdy říká "dominantní misionář" a některým ženám se mimořádně líbí...
 • Žena leží na zádech, s pokrčenýma nohama přitaženýma rovně podél těla a s koleny u hlavy. Muž drží nohy ženy a proniká shora.
 • Žena leží na zádech, s rozevřenýma nohama a sama se drží za kotníky nebo široce rozevírá nohy do V.
 • Podobné jako u předchozí polohy, ale nohy ženy nemusí být rovně podél těla a muž rukama přitlačí nohy ženy co nejvíce na prsa.
 • Technika pro maximální stimulaci klitorisu: muž vstupuje do pochvy v klasické "Misionářské poloze" a pak se nahne ještě víc dopředu, aby se kořen penisu třel o klitoris.
 • Žena leží na zádech, muž na ní "Tváří v tvář". Po spojení s mužem žena přinoží a při souloži udrží nohy sevřené. Dojde k intenzivní stimulaci klitorisu od kořene penisu a kořeny klitorisu jsou navíc stimulované od tlaku stydké kosti muže na Venušin pahorek, pod kterým se nachází. Při souloži je pak tření penisu o poševní chod, stydké pysky a klitoris maximálně možné. Z používaných pohybů při souloži jsou nejvhodnější pohyby "nahoru-dolů" a technika "Loďka na moři".
 • Žena leží na zádech, nadzvedne nohy a zkříží je před hlavou. Muž drží ženu pevně za nárty nebo kotníky a leží na přijímajícím partnerovi celou délkou. Variantou je, že žena zkříží kotníky na břichem, s koleny u ramen, a potom penetrující partner leží plnou vahou na kotnících přijímajícího partnera. Poloha se někdy nazývá poloha "Vídeňská ústřice".
 • Muž si klekne na paty a žena mu přehodí nohy přes kolena. Tato varianta je někdy nazývána jako "Něžná varianta Misionářské polohy". Je vhodná především pro páry, které touží prožít orgasmus ženy ve spojení s mužem. Muž ženu uchopí za kotníky a přidržuje nohy široce rozevřené. Pro hlubší proniknutí a intenzivnější pocity je vhodné, aby žena měla podloženou pánev. Poloha umožňuje hluboké pronikání muže a nabízí snadnou stimulaci klitorisu ženou. Takováto masturbace s mužovým údem uvnitř ženy je pro většinu mužů nesmírně vzrušující. Mohou také zůstat v klidu nebo penisem v pochvě velmi pomalu pohybovat až do maximální hloubky. Muž je stimulovaný jen málo a proto má šanci dlouho ve spojení vydržet. Žena se vzrušuje masturbací. Tu pak prožívá zcela jinak, neboť její poševní svaly svírají mužův úd. Při ženině vyvrcholení muž procítí orgasmické stahy na údu a často se stává, že při nich dojde svého vyvrcholení. Vzrušení a orgasmus může pozorovat na těle, prsou, dvorcích a bradavkách a zvláště pak na ženině tváři. Když orgasmus muže nepřijde při orgasmických stazích pochvy, většinou stačí jen pár pohybů a vrchol rozkoše prožije i muž.

Jak zvýšit prožitek ženy v "misionářské poloze"?

 • Varianty "Misionářské polohy" ve kterých muž klečí, sedí na patách nebo stojí, a žena leží na zádech, nohy má pokrčené ve vzduchu, opřené o ramena muže, případně přitažené k hrudníku, kdy se holeněmi opírá o hrudník muže, umožňují hluboký průnik penisu do pochvy. Dochází v nich ke stimulaci oblasti bodu G a děložního čípku. Stimulaci klitorisu může zajistit žena volnýma rukama. Takováto kombinace podnětů výrazně pomůže nárůstu jejího vzrušení a zvyšuje šanci dosáhnout orgasmu.
 • Pokud muž klečí mezi nohama ženy a přitom sedí na kotnících, může docílit jiného úhlu průniku penisu do pochvy ženy. Tato poloha je ovšem vhodná jen pro muže, kteří s koleny nemají potíže a polohu "usedí"... Ženu k sobě muž přitáhne a ta pak pánví spočívá na jeho kolenou. Boky má nadzvednuté, nohy se opírají o podložku, tělo je napnuté a prohnuté jako v "mostu". Muž ženu drží za boky a takto ji po celou dobu spojení přidržuje. Penis stimuluje pochvu v oblasti bodu G, která je v jiných variantách "Misionářské polohy" stimulovaná jen málo nebo někdy je zcela mimo kontakt s penisem. Díky tomu, že muž ženu přidržuje, má žena ruce volné a to jí dovoluje své vzrušení podporovat intenzivní stimulací klitorisu. Muž na ženu a na to, co dělá dokonale vidí... Tato varianta je možná i proto pro muže tak vzrušující. Dá se v ní díky pomocí masturbace ženy dosáhnout vyvrcholení ve spojení. Muž nemusí být ani moc aktivní, úplně bude stačit, když bude tlakem penisu a pomalým třením stimulovat pochvu v oblasti bodu G. Žena dosáhne vyvrcholení pomocí masturbace.
 • Pokud ženě podložíte pod dolní část zad (oblast křížů) a zadeček polštář nebo pohankový sedák, výrazně to změní úhel pronikání penisu do pochvy. Pochva se pozvedne vzhůru a penis muže se bude intenzivněji dotýkat horní stěny pochvy. V první třetině horní stěny pochvy je  oblast bodu G., která je mimořádně silně inervovaná a tedy i podstatně vnímavější na dráždění.
 • Další možností je, aby si žena podložila ruce pod zadeček nebo křížovou oblast a mírně se nadzvedla "do mostu". Jednak se tím změní poloha pochvy oproti pronikání penisu a bude více drážděn bod G, ale také žena docílí vytvoření napětí v nohách, což některé ženy přímo potřebují pro zvýšení šance na dosažení vyvrcholení.
 • Další variantou je "Upravená "Misionářská poloha", když žena v základní "Misionářské poloze", kdy na muž leží na ní "Tváří v tvář", po spojení s mužem přinoží a při souloži udrží nohy sevřené. Dojde k intenzivní stimulaci klitorisu od kořene penisu a kořeny klitorisu jsou navíc stimulované od tlaku stydké kosti muže na stydký pahorek (Venušin pahorek), pod kterým se nachází. Při souloži je pak tření penisu o poševní chod, stydké pysky a klitoris maximálně možné.

Z používaných pohybů při souloži jsou nejvhodnější pohyby "nahoru-dolů" a technika "Loďka na moři".

Přestože je žena v "Misionářské poloze" spíše v pasivní roli, může poměrně snadno ovlivnit intenzitu stimulace pochvy penisem změnou polohu nohou. Může muže nohama obejmout, dát mu jednu nohu na ramena, nohy natáhnou nebo pokrčit, nohy více nebo méně rozevřít... To vše ovlivní hloubku a směr penetrace a případně i možnou rychlost penetrace... Ve výsledku pak i to nejpodstatnější - vzrušení ženy.

 

Poznámka:

Většinu variant "Misionářské polohy" je možné používat i při análním sexu.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)