Jste zde

Mužský penis

Mužský penis

Hlavní téma: "Rozmnožovací soustava člověka".
Volné pokračování článku "Pohlavní soustava muže".

Mužský penis vývojově představuje mužskou analogii k ženskému klitorisu a má také podobnou stavbu. Penisem probíhá poslední část močové trubice, jejíž zakončení se nachází na špičce žaludu. Skládá se ze dvou rovnoběžných topořivých tělísek válcového tvaru a houbovité tkáně tvořící žalud. Jeho povrch je výstelka prostoupená mnoha nervovými zakončeními a obsahující malé množství keratinu, jenž zajišťuje ochranu proti vnějším vlivům. Žalud je kryt kožní řasou nazývanou předkožka penisu. Houbovitá tkáň obklopuje také močovou trubici. Pro penis je charakteristická jeho schopnost erekce.

Mužský penis je velmi silně inervovaný. Některé zdroje uvádí, že na jeho povrchu, především v oblasti žaludu, je vyvedeno kolem 5 000 nervových zakončení. Díky těmto nervovým zakončením jsou do mozku muže přenášeny nervové vzruchy spojené s jeho stimulací. Díky sexuálnímu dráždění penisu se sexuální vzrušení muže postupně zvyšuje až do okamžiku, kdy přeroste ve vyvrcholení.

Mezi penisem a srdcem je velký rozdíl.
(Patrick Rothfuss)

Rozměry penisu

Přestože měření penisu není světově standardizováno, většina odborníků jeho délku měří po jeho horní straně, od místa, kde odstupuje od těla, až k špičce žaludu. Jeho obvod se měří jako jako obvod jeho střední části. S metodou měření penisu přišel poprvé americký vědec Alfred Kinsey, který provedl první rozsáhlý výzkum a stanovil jednotná pravidla pro měření penisu. Délka penisu se však významně odlišuje podle rasy a národnosti. Nelze tak jednoduše a jednoznačně  stanovit průměrnou délku penisu. Vždy se dá hovořit o průmětné délce penisu v určité zemi, v určitém etniku, na konkrétním kontinentu.

Jak změřit penis?
Měření je jednoduché a poměrně přesné.

 • Délku penisu zjistíte za pomoci krejčovského plátěného metru. Přiložte ho na horní stranu údu a měření provádějte od kořenu penisu. Délku odečtete u špičky žaludu. Takto snadno a rychle zjistíte základní parametr penisu - jeho délku. Pozor - u obézních mužů může být část penisu zakryta podkožním tukem. Úd je tak vizuálně mnohem menší, než ve skutečnosti je. Proto je potřeba měřit skutečně od kořene penisu a ne od kůže. Z výsledků Dr. Kinseye pak vyplývá, že celých 70 % mužů má penis dlouhý v průměru mezi 14 - 16,5 cm. Tato měření Dr. Kinseye je však možné vztahovat na Ameriku a naprosto jiné výsledky by stejná metoda přinesla například v Asii.
 • Obvod penisu se měří stejně jako obvod pasu. Krejčovský metr obtočte kolem penisu zhruba v jeho polovině. Výsledek odečtete na ryskách metru. Moc metr neutahujte a také neměřte obvod ve ztopořením stavu penisu. Podle Dr. Kinseye má třetina mužů obvod penisu pod 11 cm, další třetina mezi 11 a 12 cm a poslední třetina nad 12 cm. Tato měření Dr. Kinseye je však možné vztahovat na Ameriku a naprosto jiné výsledky by stejná metoda přinesla například v Asii.

V současné době se rozměry penisu hodnotí a udávají ve třech stavech:

 • v klidovém ochablém stavu, kdy volně visí od těla,
 • v erigovaném stavu, kdy je maximálně natažen
 • v plně erigovaném stavu při vzrušení

Je zajímavé, že pokud měření rozměrů penisu ponecháte na samotných mužích, udávají významně větší průměrné rozměry svého penisu, než když měření stejných penisů provádí lékař při výzkumech. Přitom poučení jak penis měřit jsou vždy všichni účastníci výzkumů. Jsou dvě vysvětlení - muži v přítomnosti lékaře nedokáží dosáhnout maximální erekce, ale více pravděpodobné je, že prostě výsledky nadsazují.

Nejvíce roste penis do délky ve věku okolo 13.- 16. roku věku. Na šířce penis nabývá mezi v období mezi 10. až 18 rokem života. Pro mladé muže jistě nebude bez zajímavosti informace, že ve 14 ti letech je při erekci penis zhruba na 70% jeho velikosti, kterou budete mít v dospělosti.  Pokud Vám není 18 let, Váš fyzický a duševní vývin ještě zdaleka není ukončen!!!

Rozměry penisu jsou dány geneticky a značně se liší mezi genotypy lidí. Nelze tedy porovnávat délky penisu Afričanů s Asiaty nebo Evropany. Průměrné výsledky budou značně odlišné.

Současné studie uvádějí následující průměrné parametry penisu:

 • Průměrná délka penisu v klidovém stavu je uváděna v rozmezí 6,8–10,7 cm. "Celosvětově" je průměrná délka mužského penisu v klidovém stavu uváděna cca 9 cm.*
 • Průměrná délku ztopořeného penisu v rozmezí 11,8–15,99 cm. "Celosvětově" je průměrná délka mužského penisu při erekci uváděna cca 13 cm.*
 • Průměrný obvod penisu v klidu je cca 9 cm a při erekci cca 11 cm.*

(* Studii vypracoval britský národní výzkumný zdravotní ústav NIHR za pomoci Královské univerzity v Londýně a nadace Maudsley NHS.)

Přišla mladá dívka domů a povídá matce:
„V zelenině mají takhle silné okurky!“ a ukázala 8cm
„a takhle dlouhé!“ a ukázala 30cm.
Dívala se na to hluchá babička a povídala
„Jen, aby si tě holka taky vzal!“

Velikost penisu ovlivňují hormony

Gonadotropin či gonadotropní hormon je jakýkoliv mužský hormon, který stimuluje vývoj pohlavních orgánů (gonád). Obecně tyto hormony navozují v těle vývoj pohlavních buněk a stimulují produkci dalších pohlavních hormonů (steroidů).
Testosteron vzniká přirozenou cestou v tzv. Leydigových buňkách ve varlatech. Ovlivňuje spermatogenezi (tvorbu mužských pohlavních buněk - spermií) a vývoj sekundárních pohlavních znaků. Patrný je jeho vliv především v pubertě, kdy dochází k růstu varlat a penisu, pigmentaci a vrásnění šourku, růstu ochlupení po těle, zvětšuje se prostata a hrtan, dochází k nárůstu svalové hmoty. V dospělosti testosteron s jinými hormony udržuje mužský charakter ochlupení, stimuluje spermatogenezi (tvorbu mužských pohlavních buněk - spermií) a brání rozvoji osteoporózy (metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně). Ze společenského hlediska je spojován s dominancí, libidem a agresivitou.

Postoje mužů a žen k rozměrům penisu

Muži vždy považují velikost svého penisu za významný ukazatel jejich mužství, sexuálního a psychického zdraví. V jejich představách velký penis znamená větší sebevědomí, více aktivní společenský a sexuální život. Penis také hraje významnou roli při získávání žen a možnosti jejich uspokojení. Je to však opravdu tak důležitý faktor, který dělá muže mužem?

Je široce rozšířeným názorem, že délka penisu má přímou souvislost se sexuální výkonností muže nebo uspokojením partnerky během pohlavního styku, sexuologové a především ženy samotné však tento názor obvykle odmítají.

 • z většiny studií vyplývá, že pro ženy jsou podstatně důležitější jiné faktory (jako charakter partnera, péče o vzhled aj.) než rozměry jeho penisu
 • s rozměry penisu svého partnera je spokojeno 84 % žen, 14 % žen by si přálo, aby měl jejich partner větší penis a 2 % žen by si přálo, aby jejich partner měl penis menší
 • se svým penisem je spokojeno 55 % mužů; jiná studie uvádí, že se svým penisem v klidovém stavu je spokojeno 51 % mužů, v erigovaném stavu 83% mužů
 • 69 % mužů svůj úd hodnotí jako průměrně velký, 26 % jako podprůměrně velký, 5 % jako nadprůměrně velký
 • za důležitou považuje délku penisu 21 % žen a obvod penisu 33% žen
 • 90 % žen upřednostňuje před délkou penisu jeho šířku
 • pro sexuálně zkušenější ženy jsou rozměry penisu významnější než pro ženy sexuálně méně zkušené

Z fyziologického hlediska pravděpodobně velikost penisu pro vzrušení ženy zásadně významná není, neboť citlivá je především zevní část pochvy (vaginy) a zevnitř její první horní třetina oblasti bodu G, kam bez problémů pronikne i krátký penis. Krom toho se pochva (vagina) dokáže velikostně přizpůsobit rozměrům jakéhokoliv penisu. Preference větších penisů u některých žen má tedy spíše psychologické, nikoliv fyziologické důvody. Není však vyloučeno, že větší penis může ženu lépe stimulovat fyzicky. Pokud ženy kladně hodnotí velikost penisu, pak je to v souvislosti s jeho tloušťkou ale ne délkou! Možná je to tím, že muž s tlustým penisem více vyplní pochvu a citlivá místa v pochvě jsou více drážděna. Možná má potom žena větší šanci dosáhnout orgasmu. Je to možné, není to však jisté. Nejdříve by se celosvětově muselo prokázat, že ženy jejichž partner má tlustější penis vyvrcholí častěji a snadněji. Intenzivní stimulaci citlivých částí pochvy však znalý muž dokáže zajistit i s tenčím penisem volbou vhodné sexuální polohy. Velký penis možná dokáže proniknout hlouběji do pochvy a dopravit spermie přímo k děložnímu čípku. Ale opět je to spíš argument mužů s velkým penisem. V praxi je opět volba vhodné sexuální polohy stejnou zárukou zaplavení děložního čípku spermatem.

Sexuálními polohami se zabývají články 

Vhodnými polohami pro oplodnění ženy zabývá článek "Sexuální polohy pro nejsnadnější otěhotnění".

Kriterium velikosti penisu při seznámení a následně při navazování vztahů není tím základním, prč většina žen s mužem vztah začíná a rozvíjí... Ženy většinou nevyhledávají muže pro velikost jeho penisu, ale pro jiné jeho hodnoty!!!

Vývojové vady penisu

Z pohledu statistické definice mikropenisu má velká část mužů, kteří mají pocit, že mají malý penis, zcela normální. Délka jejich penisů se pouze nachází na spodní hranici průměrných délek. Asi 0,6 % mužů (cca 1 z 200) trpí poruchou, kdy délka jejich penisu (nevzrušeného, ale maximálně nataženého) nepřekračuje 7 cm, jedná se o tzv. mikropenis. Naopak jsou zase známy případy s délkou údu nad 30 cm. Oficiálně nejdelší penis na světě byl změřen a zdokumentován doktorem Robertem Dickinsonem na počátku 20. století. Na délku měl 34,3 cm a v obvodu 15,9 cm.

Jako mikropenis se v medicíně označuje neobvykle malý penis. Obvyklým kritériem je délka o alespoň 2,5 x kratší než průměrná délka. Stav je zpravidla rozpoznán brzy po narození a zpravidla se používá v situacích kdy zbytek penisu, šourek a perineum (hráz) jsou vyvinuty normálně. S mikropenisem jsou nejčastěji spojovány poruchy produkce nebo působení mužských pohlavních hormonů. Možnou příčinou jsou i genetické poruchy. Chlapce s mikropenisem obvykle léčí endokrinologové injekcemi gonadotropinu nebo mužského pohlavního hormonu testosteronu. Existují chirurgické techniky zvětšení penisu, nejsou ale považovány za natolik úspěšné, aby byly běžně používány a zřídkakdy je k nim přistupováno v dětství.

 

Poznámka:

 • Na hranici mezi žaludem a penisem kolem dokola se mohou nacházet bílé malé "pupínky", které se odborně nazývají papillae coronae glandis či hirsuties papillaris genitalis. Nejedná se o sexuálně přenosnou nemoc. Jedná se o přirozené drobné uzlíky tzv. angiofibromy (chybně nazývané bradavičky) doprovázející nervová zakončení. Vyskytuje se přibližně u 30% neobřezaných mužů. Bílá barva je způsobena tukovou povahou těchto uzlíků.
 • Lidé často věří, že délka penisu souvisí s délkou různých jiných částí těla, nejčastěji s velikostí nohy. Studie však shodně ukazují, že délku penisu na základě velikosti nohy odhadovat nelze. Lidové pořekadlo "podle nosa poznáš kosa" opravdu neplatí. Stejně tak nijak nesouvisí s délkou penisu ani délka ostatních částí těla, například rukou, nohou nebo nosu.

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

 • Dillon, B., Chama, N., & Honig, S. (2008). Penile size and penile enlargement surgery: a review. International Journal of Impotence Research, 20(6), 519–529. doi:10.1038/ijir.2008.14.
 • Promodu, K., Shanmughadas, K., Bhat, S., & Nair, K. (2007). Penile length and circumference: an Indian study. International Journal of Impotence Research, 19(6), 558-563. doi:10.1038/sj.ijir.3901569.
 • Wylie, K., & Eardley, I. (2007). Penile size and the ‘small penis syndrome’. BJU International, 99(6), 1449-1455. doi:10.1111/j.1464-410X.2007.06806.x.
 • Lever, J., Frederick, D., & Peplau, L. Does size matter? Men's and women's views on penis size across the lifespan. Psychology of Men & Masculinity. 2006, roč. 7, čís. 3, s. 129-143.
 • World Record for the Biggest Penis
 • Shah, J., & Christopher, N. (2002). Can shoe size predict penile length?. BJU International, 90(6), 586-587. doi:10.1046/j.1464-410X.2002.02974.x.
 • Siminoski, K., & Bain, J. (1993). The relationships among height, penile length, and foot size. Annals of Sex Research, 6(3), 231-235. doi:10.1007/BF00849563
 • Gutfeld, G. (1996). Of myths and men. Men's Health (10544836), 11(5), 86. Retrieved from Academic Search Complete database.
 • Štulhofer, A. (2006). How (Un)Important Is Penis Size for Women with Heterosexual Experience?. Archives of Sexual Behavior, 35(1), 5-6. doi:10.1007/s10508-006-8989-7
 • Eisenman, R. (2001). Penis size: Survey of female perceptions of sexual satisfaction. BMC Women's Health, 11-2. Retrieved from Academic Search Complete database.
 • Fisher, W., Branscombe, N., & Lemery, C. (1983). The Bigger the Better? Arousal and Attributional Responses to Erotic Stimuli that Depict Different Size Penises. Journal of Sex Research, 19(4), 377-396. Retrieved from SocINDEX with Full Text database.
 • http://magazin.aktualne.cz/kuriozity/zalezi-na-velikosti-prumerny-penis-meri-9-cm-tvrdi-vedci/
 • https://www.kinkly.com

(AK)(Z)(L)