Jste zde

Tantrická meditace "Posvátných dotek"

Tantrická meditace "Posvátných dotek"

Hlavní téma: "Umění doteku".
Volné pokračování článk a "Umění tantrické masáže".

"Zatímco jsi hlazena, sladká princezno, vejdi do tohoto hlazení, jako do věčnosti"

Tato mantra přesně vyjadřuje cíle tantrické meditace "Posvátný dotek" o které si něco povíme.

Rozhodně nechci do tantrických pojmů a technik zanést zmatek tím, že budu tvrdit, že tantrická meditace "Posvátný dotek" je něco naprosto jiného než jiné tantrické meditace nebo masáže. Už tak existuje spousta "jedinečných" nebo "starých tajných" technik, jejichž názvy zdobí ceníky tantrických salonů...

Přesto tuto techniku považuji za o poznání jinou, a proto ji jako samostatnou tantrickou techniku uvedu. Její význam je především v tom, že si nestanovuje žádné velké cíle ani očekávání. Důležité je, že se při ní mohou lidé sami na sobě přesvědčit o tom, že dotek je prostě posvátný už sám o sobě.

Pokud někomu sdělíte, že budete provádět "tantrickou masáž", zní to samozřejmě tajemně a lidé jsou hned plni očekávání a představ. Především v jejich představách se odrazí vše na co v posledních letech upínali svou erotickou pozornost a o čem tajně snili. Očekávají, že obdrží něco, na co se nezapomíná...

Přesně to je problém lidí, kteří jdou na tantrickou masáž s cílem uspokojit své představy, touhy nebo s očekáváním sexuálního uvolnění. Pokud se na masáži jejich představa nespojí s vyvrcholením, pak mají pocit, že to snad ani nemohla být tantrická masáž... Především se to týká většiny masáží, které jsou v nabídce tantrických salonů. V ceníku zjistíte, že "obyčejná" tantrická masáž je "levnější", ale vyvrcholení se u ní nedočkáte. Pokud si však připlatíte, bude i vyvrcholení...

Pokud se někdo zabývá jógou, meditacemi nebo tantrou a pomalu se roky seznamuje s jejich filosofií a technikami pak ví, že meditace a masáže nemají za cíl dosažení nebo nedosažení vyvrcholení. Tyto techniky jsou především o prožitku duchovním, a pak teprve fyzickém. Vzrušení je nebo také není součástí průběhu těchto technik. Podstatná je atmosféra, ve které jsou tyto techniky prováděny, kdy je masírovaný přijímaný takový jaký je, se svou sexualitou a všemi jejími projevy. Vzrušení, jeho projevy jako erekce nebo naopak její absence, případně vyvrcholení, je bráno jako odpověď těla na energii která se při masáži nebo meditaci uvolňuje a proudí mezi dávajícím a přijímajícím.

Tantrická meditace "Posvátných dotek" je součástí technik a meditací, které předchází tantrickým cvičením nebo tantrickým masážím. Vlastně by "posvátných dotek" měl být hlavní myšlenkou všech druhů masáží, ne jen tantrických.

"Posvátných dotek" je totiž v první řadě o dávajícím doteku a o jeho hlubokém prožívání. Lidé se dnes opravdu málo dotýkají. Málo se hladí, málo se tulí, málo jsou k sobě něžní...

Mnoho partnerů když se od toho druhého dočká nějaké něžnosti, spojuje to s tím, že asi bude chtít sex... A to je obrovská chyba - spojovat něžnost a pohlazení s očekáváním sexu. Už proto je spousta lidí na doteky nepřipravena. Neumí je ani poskytovat, ale ani přijímat.

Dotek má léčivou moc. Jeho dávání, ale i přijímání pomáhá nalézt vzájemné souznění, zakořenění, spojení se zemí a obnovuje vnitřní rovnováhu, vnitřní klid a psychickou stabilitu.

Jak se tantrická meditace "Posvátných dotek" provádí

Tantrické meditace nebo masáže by se měli lidé učit za pomoci učitele tantry. Problém je, kde takového člověka nalézt a nemuset se učit v kolektivu 40-ti a více žáků na "workshopu"... od mistra... a za "dlouhé peníze"...

Ale jde to i tak, že si takovým učitelem budete vy sami.

Meditace "Posvátný dotek" je o doteku. Může být použita jako milostná předehra, ale spíše se hodí jako úvodní část tantrických masáží nebo tantrických meditací a cvičení. Jejím cílem je přijímajícího muže nebo ženu přenést z reality do vnitřního klidu a mysl zbavit neodbytných myšlenek které brání tomu aby mohl být "tady a teď" nejen v mysli, ale i ve svém těle. Meditace "Posvátný dotek" je připraví na další posvátnou práci se sexuální energii, například při masáži lingamu nebo masáži joni. Dávající se při meditaci musí dokonale soustředit na její hlavní a jediný cíl - dotekem navodit u přijímajícího pocity souznění a vnitřního klidu. Meditace na straně dávajícího vyžaduje naprostou čistotou záměru dávání bez jakéhokoli erotického podtextu. Jakékoli vzrušení je na straně dávajícího nepřijatelné.

Meditace se provádí v posvátném prostoru, který se musí připravit. Postupujte podle doporučení a vytvořte si posvátný prostor. Můžete ho připravit úplně stejně jako když chcete vytvořit příjemnou atmosféru pro masáž nebo když se přepravujete na tantrickou masáž. Není v tom prakticky žádný rozdíl.

Budu popisovat tantrickou meditaci "Posvátných dotek" za situace, kdy dávající je muž a přijímající je žena. Může to být i naopak nebo může meditaci provádět žena se ženou nebo muž s mužem. Nehledejte v tom však nic, co by mohlo být považováno za homosexuální chování. V tantře se v rámci výuky tyto techniky dokonce provádí také mezi mužem a mužem a ženou a ženou právě proto, aby si lidé uvědomilo, že "posvátných dotek" není o sexu, ale o meditaci.

Meditaci začněte tradičními tantrickými rituály. Můžete využít i rituály které jsou součástí úvodní části tantrických masáží. Nevynechejte techniky párového synchronní dýchání, jejichž nácvik je popsaný v článku "Nácvik vědomého dýchání". Sjednocené dýchání Vás zklidní a umožni energii volně proudit ve Vašem těle.

Muž ženě rituálním způsobem sejme její lunghi a sám si ho může nebo nemusí ponechat. Pro svlékání je možné použít tantrický rituál svlékání.

Dva přístupy k provedení meditace

Meditace se tradičně provádí na masážní podložce. Žena se položí na přední stranu těla a je přikryta jejím lunghi. Muž poklekne vedle ležící ženy a sedne si do "tureckého sedu" nebo na paty. Bude sedět po pravé straně trupu ležící ženy tak, aby její hlava byla po jeho levé ruce.

Ne každý však zvládne "usedět na patách nebo v "tureckém sedu" hodinu a více. Co do prožitků přijímajícího partnera nebo partnerky je tato meditace naprosto srovnatelná s technikou při které přijímající leží na masážním stole. Dávající při ní stojí vedle stolu po pravé straně trupu ženy tak, aby její hlava byla po jeho levé ruce. Nemusíte se proto obávat toho, že budete méně tantričtí, když zvolíte variantu meditace na masážním stole. Nebudete sice "tradiční", zato máte podstatně větší šanci, že meditace úspěšně dokončíte bez svalových křečí, bolestí kloubů a kolen a toužebného přání, aby vás někdo z "tureckého sedu" postavil zase na nohy...

Když přijímající bude žena

Techniku si popíšeme za situace, kdy dávající bude muž (žena) a přijímající bude žena. Dávající při meditaci sedí v "tureckém sedu" nebo na patách na lehátku nebo stojí vedle stolu. Sedí nebo stojí po pravé straně trupu ženy tak, aby její hlava byla po jeho levé ruce. Na záda ženy, v oblasti srdce, položí dávající levou ruku (od svého srdce) a pravou ruku přiloží na její bederní oblast. Tento kontakt by měl trvat minimálně 10s. Potom opatrně a pomalu sejme lunghi a znovu, stejným způsobem přiloží své ruce, tentokrát na volné tělo ženy. Ruce ponechá po 33 úderů svého srdce v naprostém klidu. V průběhu této doby se soustředí na svůj dech a pocity z doteku.

Vlastní meditace "Posvátných dotek" spočívá ve velmi pomalém hlazení těla ženy lehkým dotekem jedné nebo obou rukou. Aby byl dotek hladký, plynulý a příjemný, používá se teplý olej. Vždy by to měl být olej kvalitní, nejlépe olej lehce aromatizovaný esenciálními oleji, připravený podle postupu pro přípravu masážních olejů, který je popsaný v článku "Esenciální oleje a aromaterapie". Pokud běžně nepracujete s aromaterapií, raději použijte zakoupené, profesionálně připravené oleje pro masáže a aroma masáže. Pozor - nejsou to oleje esenciální, ale masážní!!!

Olej ohřívejte na ohřívadle a dávejte přitom pozor na to, aby nebyl moc teplý, ale také aby nebyl příliš chladný! Už nanášení teplého oleje na tělo je nesmírně příjemný zážitek. Pomalu olej roztírejte po jejím těle. Tato meditace nemá žádné speciální postupy nebo části a tak i roztírání oleje už je součástí techniky meditace.

Při hlazení se nezaměřujte pouze na jednu část těla. Pomalu teplý olej roztírejte po celém těle. Dělejte vše za maximálního soustředění a za plné pozornosti na to, co děláte. Takovému doteku se říká dotek v pozornosti a patří mezi meditační techniky. Nejedná se o masáž, nesnaže se proto o masírování. Je to opravdu jen a jen hlazení, a to celého těla. Nejčastější chybou je to, že lidé při masáži začnou hlazení zrychlovat nebo místo hlazení začnou "šmudlit". Prostě si nejsou jisti sami sebou a začnou mít pocit, že už to hlazení dělají nějak moc dlouho. Pokuste se bez zrychlování a tendence ke "šmudlení" ženu hladit po celém těle tak půl hodiny. Nic nevynechávejte, nespěchejte. Nevynechávejte ani nohy, chodidla, krk,záda... ale ani hýždě. Ne hned zpočátku, ale spíše až ke konci hlazení zadní strany těla se nevyhýbejte ani zadečku a hrázi. Možná Vás oba překvapí, jak je takové hlazení příjemné a jak "se to dá"...

Po celou dobu meditace se nemluví. Žena může projevovat své pocity pomocí citoslovců, tedy pokud to tak cítí a chce své příjemné pocity dát muži najevo.

Asi po půl hodině se žena otočí na záda a připraví si pohodlnou polohu ve které bude meditaci dále přijímat. Další část bude trvat okolo půl hodiny. Žena by se měla položit tak, aby měla doširoka rozevřené nohy. Kolena je vhodné podložit malými polštářky. Podložení nohou pod koleny uvolní svaly nohou a napětí svalů břicha. Roznožení nohou později dovolí snadné hlazení vnitřní strany stehen a muž se mezi větší stehna nebude muset "dobývat"...

Muž položí levou ruku na oblast srdce ženy a pravou na její bříško v místech, kde je uvnitř uložena děloha. Po 33 úderů svého srdce zůstane v naprostém klidu a bude se soustředit pouze na dýchání a své pocity z doteku. Pokud bude vnímat vzrušení, potlačí ho.

Při hlazení bude nadále požívat teplý olej. Nanášet ho může třeba kapáním z ruky. Dopadající kapky teplého oleje připomínají teplý déšť a pocit který jejich dopad na kůži vyvolává je velmi příjemný až vzrušující. Roztírání oleje provádějte pomalu, nespěchejte. Muži mají tendenci hladit především "atraktivní" místa ženského těla... Prsům se samozřejmě nevyhýbejte, ale věnujte jim stejnou pozornost jako kterékoli jiné části ženského těla. Mimořádně příjemné a vzrušující je hlazení Venušina pahorku a vnitřní strany stehen. Pokuste se vést "dlouhé tahy" od kolen, přes vnitřní stranu stehen, třísla, stydké pysky na stydký pahorek (Venušin pahorek), bříško, pak na prsa a bradavky a až ke krku. Toto je samozřejmě technika, kterou používejte až ve druhé polovině meditace na přední části těla. Nesnažte se hlazení zrychlovat, nemasírujte, ale hlaďte... V druhé části meditace se nevyhýbejte ani stydkým pyskům a můžete se při tahu ruky protáhnout prstem i mezi nimi přes klitoridální kapuci a klitoris. Pohyb to však musí být jemný, hladivý a jednosměrný! Nepokoušejte se o žádnou stimulaci nebo dráždění. Pouze celotělové hlazení, nic víc!

Po půl hodině meditace "Posvátných dotek" na přední straně těla ženu opět přikryjte jejím lunghi a položte svou levou ruku na oblast srdce, pravou na oblast břicha, kde je děloha. V naprostém klidu ruce ponechte 33 úderů svého srdce. Pak ruce opatrně sejměte.a zůstaňte v klidu se zavřenýma očima. Sledujte své dýchání a pocity, které ve vás meditace zanechala.

Jak jste poznali, nejedná se o žádnou masáž, ale skutečně o meditaci. Celkově trvá kolem jedné hodiny a v jejím průběhu Vás čeká spousta nových pocitů. Nejvíce pocitů samozřejmě zažívá ten, kdo je přijímající. Tomu je také meditace určena. Tato technika meditace však obohatí také toho, kdo doteky poskytoval, tedy dávajícího. Je to velká zkušenost pro oba a proto je potřeba po meditaci o pocitech, které jste prožívali společně mluvit.

Až bude přijímající žena chtít, posadí se a věřím tomu, že muže s láskou a vděčností obejme. Ona je tato meditace opravdu nesmírně emoční a proto je potřeba se emocím nebránit a vzájemně si je sdělit. Třeba objímáním...

Uvedená meditace se nedá jako celek dokonale popsat. Proto jsem některé techniky doteku a hlazení rozepsal do několika samostatných článků. Tyto techniky můžete používat i v jiných masážích, při meditacích nebo při technikách tantrického léčení. Mohou se vám hodit i při milostné předehře, kdy je použijete místo masáží.

Pokud se technik hlazení spojí s technikami masáže, říká se takto pojaté masážní technice "Tantrická masáž Harmony". Pokud by se srovnávala s ájurvédskými masážemi, pak by se dala zařadit ne mezi. ale za

Přirovnání k ajurvédským masážím však není úplně přesné, protože ájurvédské masáže nejsou zaměřeny na zvyšování sexuálního vzrušení, zatímco tantrické masáže se vzrušením počítají. Tantrickou meditaci "Posvátných dotek" a následně "Tantrickou masáž Harmony" by proto bylo možné zařadit až za ájurvédské masáže. Bylo by možné je chápat jako přechodový stupeň přístupu k doteku mezi ájurvédskými a tantrickými technikami masáže .

 

Články s podobnou tematikou

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)