Jste zde

Sex bez rizika ztráty panenství

Sex bez rizika ztráty panenství

Hlavní téma: "Panenství".
Volné pokračování článku, "Bezpečný sex (lépe bezpečnější sex)"

Období rozvíjení sexuality mladých lidí je obdobím poznávání vlastního těla a těla partnera nebo partnerky. Nepenetrační sexuální praktiky mají v tomto období velmi významnou úlohu - umožňují vzájemně se poznávat a to bez nepřiměřeně vysokého rizika.

Většina těchto praktik patří do bezpečnějšího sexu a to především z hlediska možnosti neplánovaného otěhotnění.

Dnešní doba už sice až tak moc na panenství nebo panictví "nelpí", ale nedá se předpokládat, že se na "TO" potkají lidé se stejným názorem... Někteří panenství pokládají za "problém", jiní "na něm lpí"... Velká skupina lidí tak "vyhraněné" názory sice nemá, ale zase nemají chuť "riskovat malér"... Stále je i dnes dost lidí, kteří sex spojují se závazkem, nejlépe na celý život. Sex až po svatbě, respektive o svatební noci, pro ně není žádný přežitek.

Ale je zde problém - jak zjistit, zda si budete s protějškem vyhovovat v intimní oblasti, když se po této stránce dostatečně nepoznáte? Milostný vztah je navíc spojen s touhou, vzrušení, očekáváním a sexuální tenzí... to je naprosto normální!!! Vše jmenované navíc není konstantní, ale s délkou vztahu sílí, sílí a sílí... Na jedné straně je tedy přesvědčení a morální zábrany, ať už Vaše, nebo Vašeho protějšku, na druhé straně spalující touha... a také zvědavost. Jak to vyřešit?

Sex, panenství, panictví

Kombinace pojmů sex, panenství a panictví dohromady moc nejde.
Trochu osvěty:
Panenství a panictví je osobní záležitostí každé ženy a každého muže. Panenství u ženy a panictví u muže, je spojeno s prvním sexuálním stykem. Pannou žena přestává být, když penis muže pronikne do její pochvy a opačně, panicem muž přestává být v okamžiku, kdy jeho penis poprvé pronikne do ženiny pochvy.

Pokud tedy řešíme otázku jak řešit sex při zachování panenství a panictví, budeme odpověď hledat složitě a dlouho... Panenství u ženy je celkem jasné, u muže jeho "prokazování" může být problém...

Musíme si položit otázku, jak je možné posuzovat například ženu nebo muže, kteří mají zkušenosti s análním nebo orálním sexem, případně uspokojením pomocí masturbace od jiné osoby.

Prioritně sice platí definice, že člověk který nezažil soulož, je stále pannou nebo panicem...

To by ovšem neměli v rámci vztahu vyzkoušet žádné "jiné" sexuální praktiky...
Nebudeme proto posuzovat co je a co už není vhodné, ale podíváme se na to, co je technicky možné...

Technik pro zachování panenství a panictví je celá řada

Praktikování neckingu a pettingu je právem považováno za nejvhodnější podobu vzájemného poznávání. Něžnosti, hlazení, erotické doteky i vzrušení, to vše se při těchto technikách dá očekávat. Je prospěšné, když lidé mají čas pochopit jak jejich tělo reaguje na podněty a mají dostatek prostoru pro poznání těla partnera nebo partnerky. Jedině vzájemným poznáváním se dá zabránit zklamání a deziluzím, které mohou přijít na místo úžasných "vysněných" kosmických orgasmů. Nepenetrační techniky mají šanci toto poznání vlastní i partnerské sexuality poskytnout. Jen se nesmí spěchat.

Nepenetrační techniky mají také ten význam, že je při nich zachováno jak panenství dívky nebo ženy, tak také panictví chlapce nebo muže. "Problémem" neckingu a pettingu je však to, že zpočátku možná stačí úplně málo, ale "s jídlem roste chuť", jak se říká... A některé podoby tohoto poznávání se mohou velmi snadno "vymknou z rukou"... Znovu se ale musím vrátit k tomu, že "Panenství a panictví je osobní záležitostí každé ženy a každého muže". Na nich, a na nikom jiném nezáleží, kam až ve svém poznávaní zajdou...

Podívejme se proto na sexuální praktiky, které jsou v souvislosti s ochranou panenství používány nejčastěji:

Mezi oblíbené nepenetrační sexuální praktiky patří tření pohlavních orgánů a těl milenců o sebe navzájem. Při tomto dotyku tělem partnera nebo partnerky o pohlavní orgány vzniká sexuální vzrušení, které může dosáhnout až orgasmu. Nedochází přitom k žádné klasické masturbaci či orální stimulaci vaginální nebo anální penetraci. Při těchto praktikách si muž penis mne o tělo partnerky nebo partnera a žena si podobně tře klitoris o partnera nebo partnerku, podle toho, zda se jedná o heterosexuální nebo homosexuální aktivitu. Při těchto praktikách dochází i ke stimulaci ostatních erotogenních zón, to je však možné považovat jen za doplnění, podporu pocitů a vzrušení, které v souhrnu nakonec vedou k vyvrcholení.

Tato forma vzrušování kombinuje tření a tlak pohlavních orgánů o tělo partnera nebo jeho části. Jedná se o bezpečnou sexuální praktiku při které nedochází k pohlavnímu spojení partnerů, ani nejsou používány rizikové techniky orálního sexu a proto nevzniká riziko nežádoucího otěhotnění nebo nákazy sexuálně přenosnými nemocemi. Je příjemná, vzrušující i zábavná jak pro muže, tak i pro ženy. Bezpečná je tak dlouho, dokud nedojde ke styku s tělními tekutinami partnera. Tato sexuální praktika je asi nejvíce oblíbená u ženských lesbických párů a je známá jako "Tribadismus". V případě mužů se jedná spíše o náhradní sexuální praktiku prováděnou především s partnerkou. Využívá se především v období rozvíjení vzájemného vztahu, kdy jiné techniky pár ještě nechce praktikovat a přitom chtějí vzájemně prožívat blízkost a intimní dotek.

Známou praktikou pro zachování panenství ženy je anální sex v jeho mnoha podobách. Anální panenství je druh "panenství", které je charakterizováno tím, že osoba ještě neměla anální pohlavní styk. Tato sexuální praktika však rozhodně nepatří do kategorie "bezpečný sex".

Orální sex praktikovaný pasivně (přijímající) nebo aktivně (poskytující) může být stejným zdrojem pochybností o panenství ženy a o panictví muže. Jedná se přitom o velmi rozšířenou metodu vzájemného uspokojování... Pokud žena nebo muž prožili orální sex, je asi obtížné je dále považovat za "nevinné". Nejde však jen o zachování panenství nebo panictví, jde o víc! Orální sex prováděný aktivně i pasivně může být zdrojem přenosu sexuálně přenosných chorob. Neskýtá již 100% záruku zdraví, nepatří tedy do kategorie "bezpečný sex". Partner, který provádí aktivně orální sex, je přitom ve větším nebezpečí než ten pasivní. Dříve se orální sex řadil mezi bezpečný sex, v poslední době se z důvodu velkého rozšíření pohlavních chorob začíná od tohoto zařazení upouštět.

Partnerská masturbace hraje v sexuálním životě člověka důležitou roli. Sexualita člověka je v podstatě založena na masturbaci a souložení a už dávno není považována za zdraví škodlivou. Může být praktikována jako auto masturbace nebo partnerskou formou heterosexuální, či homosexuální. Pokud se jedná o autoerotiku, pak muž, který ji sám praktikuje při ní neztrácí své panictví. Problematičtější je přijmout masturbaci od jiné osoby ve formě heterosexuální nebo homosexuální. Je celkem jedno, zda je panic v roli pasivní (přijímající) nebo aktivní (poskytující). Na otázku, zda žena nebo muž jsou nadále panna nebo panic, je obtížná odpověď, kterou si asi bude muset rozřešit každý sám. Technicky ano, prakticky...

Málo známou, ale v některých zemích velmi oblíbenou technikou je "španělský sex", přesněji soulož mezi prsy. Tato technika je oblíbená především dívkami a ženami, které jsou obdařeny většími prsy. Je však vhodná pro jakoukoli velikost prsou, jen ji v období "předmanželského sexu" více využívají ženy s těmi většími... Pro muže je to nesmírně lákavá představa a když se nabízí tato možnost, "je to lepší jako nic"... Při "španělském sexu" si můžete užít vzájemné blízkosti i doteků a muž může velmi snadno zažít vzrušení (jako při souloži) a nevšední orgasmus ... a už "neloudí". Panenství ženy je zase na čas v bezpečí...


Pro úplnost si připomeňme, že nepenetrační sex může být někdy výhradně nepenetrační a částečně penetrační. Přehled o tom, kolik takových praktik je, se dočtete dále...

Nepenetrační sex který neohrožuje panenství

Výhradně nepenetrační

 • Masturbace - stimulační činnost zaměřená na vyvolání sexuálního vzrušení a případně vyvrcholení pomocí rukou.
 • Axilární styk - varianta sexuálního styku, kdy penis muže je vložen do podpaží jiné osoby.
 • Necking - sexuální forma mazlení, laskání, hlazení nebo dotýkání se rukou či ústy erotogenních zón od pasu nahoru.
 • Petting - sexuální forma mazlení, laskání, hlazení nebo dotýkání se rukou či ústy erotogenních zón od pasu dolů.
 • Manuální stimulace penisu - stimulace penisu ženou nebo mužem
 • Erotická masáž - tření nebo hlazení celého těla včetně pohlavních orgánu za pomoci oleje nebo i bez něj.
 • Footjob - stimulace pohlavních orgánů nohou nebo prsty na nohou.
 • Frot - tření penisu o penis - homosexuální praktika.
 • Intercruralní sex - Coitus ante portas - soulož před branami - partner umístí penis mezi lytka nebo stehna druhého partnera nebo partnerky a "souloží"...
 • Interglutealní sex - tření penisu mezi půlkami zadečku - stimulace penisu mezi hýžděmi. Na rozdíl od análního sexu nedochází k penetraci konečníku. Penis je stimulován pouze třením mezi hýžděmi. Heterosexuální a homosexuální praktika masturbace.
 • Líbání - dotyky rtů jedné osoby na rtech, tváři i jiných částech těla druhé osoby. Hluboké líbání se zaváděním jazyka hluboko do pootevřených úst - "francouzské líbání".
 • Stimulace bradavek - stimulace bradavek, prováděná obvykle orálně nebo manuálně.
 • Soulož mezi prsy - partner tře penis mezi prsy partnerky. Této sexuální technice se také někdy říká "Španělský sex".
 • Sumata - tření penisu o ruce, stehna nebo velké stydké pysky. Jedná se o typ stimulace mužského genitálu, kdy žena tře mužův penis o svá stehna, velké stydké pysky a klitoris. Technika může být prováděna i opačně, kdy muž tře penis o stydké pysky a klitoris ženy.
 • Techniky masturbace ženy třením vulvy o předměty nebo tělo - technika pro milostnou předehru i masturbaci ženy.
 • Tribadismus - tření vulvy o vulvu. Sexuální praktika lesbických žen.

Částečně nepenetrační

 • Orální sex - stimulace pohlavních orgánů použitím úst, rtů, jazyka, zubů a sání.
 • Felace - uspokojování muže ústy.
 • Autofelace - vlastní uspokojování muže ústy - fyzicky náročná a málo častá technika.
 • Cunnilingus - uspokojování ženy ústy.
 • Autocunnilingus - vlastní uspokojování ženy ústy - fyzicky náročná a málo častá technika.
 • Anilingus (rimming) - uspokojování anální oblasti jazykem
 • Orgasmická meditace "OMing", je sexuální meditace při které je prováděna stimulace klitorisu ženy prstem muže nebo ženy. Cílem je prožití příjemných pocitů a někdy i dosažení orgasmu na straně přijímajícího. Orgasmus ovšem není cílem meditace. Technika se provádí v párech, kdy jeden je dávající a druhý přijímající. Dávající podle přesného postupu ukazováčkem jemně a pomalu hladí klitoris ženy a hledá na něm a jeho okolí místa, která přijímající žena přinesou co nejsilnější pocity vzrušení. Meditace pomáhá rozšiřovat zkušenosti s pocity, které stimulace vyvolává někdy až k prožitku vyvrcholení. Výsledný efekt je spojení meditace, vzrušení a vyvrcholení. Přijímající je vždy žena, dávajícím může být muž i žena. V případě stimulace ženy ženou technika není hodnocena jako lesbická sexuální technika, ale jako orgasmická meditace.

Nepenetrační s vysokou mírou odpovědnosti

Techniky stimulace pohlaví ženy pomocí prstů a vibrátoru předpokládají vysokou odpovědnost obou partnerů. Ve chvílích vysokého vzrušení se snadno může stát, že "se to přežene" a dojde k defloraci.

Meditační s vysokou mírou odpovědnosti

Je nepenetrační sex naprosto bezpečný?

Za zcela "bezpečný sex" je možné považovat pouze naprostou sexuální zdrženlivost ve formě vědomého celibátu nebo života bez sexu, tedy sexuální abstinence. Ta může být zvolena dobrovolně nebo vynucena nepříznivými životními okolnostmi. Mezi další sexuální praktiky spojené s navozením sexuálního vyvrcholení pak už zbývá pouze cesta masturbace, ovšem pouze individuální. Vše ostatní přináší jistá rizika.

Sex bez penetrace z pohledu antikoncepce

Z pohledu antikoncepce je většina nepenetračních praktik bezpečná. Pokud páry nechtějí riskovat nežádoucí těhotenství, pak při dodržování zásad bezpečného sexu a přiměřené dávce opatrnosti nehrozí nežádoucí těhotenství. Je však potřeba znát rizika všech praktik, které se rozhodnete vyzkoušet a nepokoušet osud tím, že budete spoléhat na to, že vám to vyjde ...

Sex bez penetrace z pohledu nákazy sexuálně přenosnými chorobami

Co se týká zabránění nákazy pohlavně přenosnými chorobami je mezi jednotlivými praktikami zásadní rozdíl a to i přes to, že všechny jsou nepenetrační. Obecně platí, že z pohledu bezpečnosti proti nákaze je za bezpečné možné považovat pouze ty, které nedovolují přímý kontakt tělních tekutin partnerů. Relativně bezpečnou ochranou je používání prezervativů a ochranných roušek především při orálních formách vzrušování.

 

Poznámka

Panenská blána nebo též hymen je slizniční řasa, která zcela nebo částečně překrývá poševní otvor žen. Slovo hymen pochází z řeckého slova znamenající membránu nebo blánu. Protržení panenské blány se nazývá deflorace. Více v článku "O panenství a defloraci".

 

Související články

Literatura a zdroje

(AK)(Z)(L)

Štítky: